Zwolnienie lekarskie jest wydawane, aby umożliwić pracownikowi powrót do zdrowia. Taki dokument wystawia lekarz, jeśli uzna, że istnieją ku temu odpowiednie przesłanki. Sprawdź, z jakiego powodu można otrzymać L4!
Nagłe pogorszenie stanu zdrowia i pojawienie się dolegliwości może utrudniać lub wręcz uniemożliwiać wykonywanie obowiązków zawodowych. W takich sytuacjach pracownik może udać się do lekarza i otrzymać zwolnienie L4. Co warto wiedzieć o zasadach wystawienia takiego dokumentu?
Kto może wystawić zwolnienie L4?
Aby otrzymać takie zwolnienie, należy udać się do lekarza. Może je wystawić zarówno lekarz pierwszego kontaktu, jak i specjalista. Zwolnienie lekarskie może także wypisać stomatolog online oraz stacjonarnie. Warunkiem do wystawienia zwolnienia L4 jest stwierdzenie przez lekarza takiej konieczności.
Objawy, przyczyny i domowe sposoby na zapalenie dziąseł.
Jakie choroby uprawniają do otrzymania zwolnienia lekarskiego?
Istnieje wiele schorzeń i dolegliwości, które mogą wpływać na sprawność pracownika. Bardzo częstym powodem korzystania ze zwolnienia lekarskiego, są różnego rodzaju infekcje. Dotyczy to na przykład przeziębienia, grypy czy anginy, a także infekcji przewodu pokarmowego. Z prawa do takiego świadczenia korzystają także pracownicy, którzy doznali urazu. Mogą to być np. złamania kończyn. Stosunkowo częste są też problemy z układem ruchu, takie jak bóle stawów, bóle mięśniowe, czy dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Czy powód wystawienia L4 jest ważny?
Przyczyna, na podstawie której wydano L4, jest bardzo istotna. To od diagnozy zależy, jak długo będzie trwało zwolnienie. Oceniający stan zdrowia pacjenta lekarz decyduje również jaki typ zwolnienia wystawi.
L4 oznaczone kodem 1 jest wypisywane, kiedy pacjentowi zaleca się odpoczynek w domu, z możliwością wyjścia jedynie do sklepu czy apteki. Zwolnienie lekarskie oznaczone numerem 2 wystawiane jest, jeśli chory w trakcie rekonwalescencji może opuszczać swoje miejsce zamieszkania. Przestrzeganie tych zaleceń jest bardzo ważne, możliwe są też kontrole. Jeśli urzędnik stwierdzi, że pracownik narusza warunki zwolnienia, może zostać on pozbawiony świadczeń z tego tytułu.
Czy L4 wystawione podczas konsultacji online różni się czymś od dokumentu wypisanego podczas wizyty stacjonarnej?
Niezależnie od tego, w jakiej formie odbyła się wizyta, zwolnienie L4 musi zostać wprowadzone do systemu teleinformatycznego. Dlatego taki dokument elektroniczny wygląda identycznie, niezależnie od tego, czy konsultacja miała miejsce w gabinecie lekarskim, czy za pośrednictwem internetu. Pracodawca nie dowie się też, z jakiego powodu zostało wystawione zwolnienie. To szczególnie ważne, w przypadku chorób uznawanych za wstydliwe.
Jak przygotować się do teleporady?
Aby otrzymać L4 stosunkowo szybko i sprawnie, warto przygotować wszystkie informacje, które będą istotne dla lekarza wystawiającego zwolnienie. Można do nich zaliczyć opis aktualnie odczuwanych dolegliwości, ich natężenie oraz czas, w którym się pojawiły. Dla lekarza ważne mogą być też dane dotyczące chorób współistniejących oraz przyjmowane aktualnie leki. W przypadku stwierdzonej alergii warto poinformować lekarza również o tym fakcie.