Miasto, w którym na co dzień funkcjonuje tylko jedno kino zamienione zostanie w filmową stolicę Roztocza i Polski Wschodniej. Po raz 22. w Zwierzyńcu odbędzie się Letnia Akademia Filmowa. Będą dobre filmowe tytuły i uznani twórcy kina. Tegoroczna LAF potrwa od niedzieli (8 sierpnia) do niedzieli (15 sierpnia).
W programie LAF blisko 40 produkcji pokazywanych przedpremierowo, filmy polskie i zagraniczne, studyjne hity ostatnich miesięcy, propozycje dla dorosłych i dla dzieci. Łącznie około 150 filmów zobaczą widzowie w czterech salach kinowych. Tradycyjnie także co wieczór o zmroku na dziedzińcu zabytkowego Browaru Zwierzyniec odbędą się projekcje w ramach „Kina nocnego”.
Nawiązując do idei „Akademii” podczas wydarzenia nie zabraknie rozmów z twórcami kina i konkursu prelegentów. Dla fanów muzyki mamy trzy wieczorne koncerty, a dla miłośników odkrywania świata – spotkanie z podróżnikami.
LAF uroczyście rozpocznie premiera filmu w reż. Aleksandra Pietrzaka „Czarna owca”. Film opowiada o rodzinie, w której tylko pozornie wszystko układa się jak należy. Po projekcji z widzami zgromadzonymi w Kinie „Skarb” spotkają się aktorzy – Arkadiusz Jakubik, Agata Różycka i Kamil Szeptycki – oraz reżyser. Bo LAF to także spotkania z twórcami i rozmowy o tym, jak powstaje kino i jak X Muza reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.
Goście LAF
W tym roku do Zwierzyńca przyjadą tacy goście, jak reżyserka Dorota Kędzierzawska (cykl „Jestem” z najnowszym „Żużlem” i warsztaty masterclass), reżyser Magnus von Horn (z obsypanym nagrodami „Sweat”), Maciej Bochniak (retrospektywa filmowa na czele z głośną „Magnezją” i mniej znanymi tytułami), aktorka Roma Gąsiorowska (zobaczymy ją w „Amatorach”), reżyser Maciej Barczewski i aktor Rafał Zawierucha (z przedpremierową projekcją „Mistrza”), aktorka i reżyserka Hanka Brulińska (polska premiera „Maski” w jej reżyserii), reżyser Grzegorz Zariczny (z „Prostymi rzeczami”), Łukasz Machowski i Katarzyna Machałek (spotkanie po projekcji dokumentu „Jeden marzy, drugi nie”).
Z twórcami rozmowy prowadzić będą tradycyjnie krytyk filmowy Łukasz Maciejewski, który w cyklu „Łukasz Maciejewski zaprasza” zaproponuje kilka dobrych polskich produkcji (łącznie z przedpremierowym pokazem „Mistrza” w reż. Macieja Barczewskiego) oraz dziennikarz filmowy i dyrektor artystyczny LAF Ryszard Jaźwiński.
150 filmów w 16 cyklach
LAF to projekcje filmowe podzielone na cykle. W tym roku wybierzemy się w podróż na północ Europy, pokazując produkcje zebrane pod hasłem „Szwedzki tygiel” (w tym cztery przedpremiery, m.in. oparty na faktach dramat Jespera Ganslandta „438 dni” o dwóch dziennikarzach schwytanych w Afryce i oskarżonych o terroryzm). Zajrzymy też „Pod wieżę Eiffla” (propozycje z kinowego obiegu ostatnich lat i miesięcy, w tym siedem przedpremier), ale i przedpremierowo zaproponujemy filmy „Prosto z Roztocza” (mozaikowy obraz kobiet z Roztocza w „Dniu i nocy” oraz pierwszą część dokumentalnego.
W cyklu „Filmy w sieci” będzie okazja zobaczyć najlepsze europejskie i światowe produkcje, pokazywane w kinach studyjnych w minionym, nieco przedłużonym ze względu na pandemię sezonie (m.in. „Berlin Alexanderplatz”, „Na rauszu”, „Minari” czy „Niepamięć”). „W polskim obiektywie” z kolei polecamy zwłaszcza premierowy pokaz „Maski” w reż. Hanki Brulińskiej oraz produkcje już uznane, a rzadko dostępne, jak „Wieloryb z Lorino”, „Jestem REN” czy „Koncert balkonowy” – tragikomiczny obraz polskiego społeczeństwa w dobie pierwszego lockdownu.
Idąc z duchem czasu polecamy cykl „Młodzi duchem”, a w nim m.in. „Babcię szczęściarę” w reż. Sasie Sealy, o starszej pani z nowojorskiego Chinatown, którą po wizycie w kasynie odwiedzają gangsterzy (polska przedpremiera).
Miłośnicy horrorów i thrillerów czekają na cykl „Strachy na LAF-y”, w którym w tym roku pokażemy 22 tytuły, z czego większość nie miała jeszcze swojej polskiej premiery. Zainteresować mogą choćby „Anonimowe zwierzęta” (reż. Baptiste Rouveure) czy ekohorror „Gaia” (reż. Jaco Bouwer) o sprawiedliwości i zemście za krzywdy wyrządzone Matce Ziemi.
Latem na Roztoczu odpoczywają całe rodziny, dlatego tradycyjnie dla najmłodszych widzów mamy kino „Król LAF”, a w nim projekcje ciekawych i wartościowych, niebanalnych filmów. Pośród 21 tytułów znajdują się przedpremiery: „Klub brzydkich dzieci”, holenderski film o deportacji dzieci uznanych na brzydkie, czy włoski „Mój brat ściga dinozaury” o relacjach rówieśniczych i bracie z Zespołem Downa – oba filmy robią furorę na festiwalach i w konkursach.
Na zakończenie 22. odsłony Letniej Akademii Filmowej zobaczymy „Zło nie istnieje” – czesko-irańsko-niemiecką produkcję nagrodzoną w ubiegłym roku Złotym Niedźwiedziem za najlepszy film na Berlinale (polska przedpremiera!). Reżyser Mohammad Rasoulof pokazuje cztery historie, które są wariacjami na temat moralności i kary śmierci, wolności jednostki w despotycznym reżimie.
Konkurs Prelegentów Filmowych
Podczas Akademii odbędzie się tradycyjnie Konkurs Prelegentów Filmowych. Nie zabraknie koncertów. Na scenie na dziedzińcu Browaru Zwierzyniec zagra i zaśpiewa m.in. słynna Orkiestra Świętego Mikołaja. Zwierzyniec i Roztocze ściągają miłośników podróżowania, pasjonatów pieszych wędrówek, przejażdżek rowerowych i spływów kajakowych. Dla nich będzie spotkanie z Arkadiuszem Winiatorskim i Olą Synowiec, którzy opowiedzą o nietypowym pokonaniu Ameryk.