Ruszyły prace w ramach projektu Budżetu Obywatelskiego pn. Zielone Śródmieście, który zakłada poprawę warunków życia 55 drzew rosnących po obu stronach ulicy Lubartowskiej, w części od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. Pojawi się tam również 29 nowych drzew i ponad 1600 róż.

– Głównym celem projektu jest poprawa warunków bytowych drzew już istniejących wraz z nowymi nasadzeniami, na czym bardzo zależy mieszkańcom Śródmieścia. Z kolei kompozycje z odpowiednio dobranych odmian róż okrywowych to dekoracyjne i sprawdzone rozwiązanie w przestrzeni, które z powodzeniem stosujemy w wielu miejscach m.in. w ubiegłym roku na ul. Chopina, Wodopojnej i placu Zamkowym – mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Lublin.

Prace już się rozpoczęły. Misy istniejących drzew przy ul. Lubartowskiej są rozbrukowywane i powiększane. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych wokół drzew zostanie nawieziona urodzajna ziemia i powstaną nowe rabaty. Następnie trafi tam 29 jesionów pensylwańskich, a całość rabat ozdobi 1621 róż okrywowych Short Track, o łącznej powierzchni 897 m2. Drzewa i krzewy będą sadzone po obu stronach ul. Lubartowskiej, na odcinku od ul. Ciasnej do ul. Unickiej. W ramach zadania nie są planowane zmiany organizacji ruchu, również w zakresie istniejących miejsc parkingowych. Prace powinny zakończyć się do końca marca.

Prace w zakresie zieleni obejmą także Stare Miasto. Donice z betonu architektonicznego z pnączami (winobluszczem oraz trzmieliną) pojawią się przy ulicach m.in. Kowalskiej 17, 3, Olejnej 5. Miejsca wytypowano już w ubiegłym roku, jednak ze względu na pogodę, sadzenie roślin w donicach zdecydowano się dokończyć wiosną. Donice zostaną ustawione przy ścianach budynków.

W ramach zazieleniania dzielnicy jesienią taka przemiana objęła już jedno z ulubionych miejsc lublinian – Zaułek Hartwigów. Trafiło tam kilkaset sadzonek trzmielin, tiarelli oraz bluszczu pospolitego. Trzmieliną obsadzono również murek przy skrzyżowaniu ul. Świętoduskiej z ul. Staszica. W tym roku obecną kompozycję wzbogacą także sadzonki winobluszczu.

Ubiegłoroczne nasadzenia obejmują także róże posadzone na placu Zamkowym po stronie Muzeum Narodowego oraz dokończenie ul. Wodopojnej. W tym roku w planie jest aranżacja drugiej części placu Zamkowego oraz plac Po Farze. Na Starym Mieście zrewitalizowano także część ul. Furmańskiej, na wysokości budynków 3/7 i 9/11, gdzie wymieniono nawierzchnię ulicy oraz wykonano prace zieleniarskie na klombach i zadbano o nowe nasadzenia. To kolejne działanie, które udało się zrealizować częściowo ze środków Budżetu Obywatelskiego a także z rezerwy celowej Rady Dzielnicy Stare Miasto.

Wiosną na Starym Mieście widoczne będą pełne efekty prac rewitalizacyjnych i zieleniarskich wykonanych w ubiegłym roku w ramach Zielonego Budżetu na dwóch skwerach – Pod Akcją na ul. Grodzkiej oraz bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments