Pomagają seniorom zrobić zakupy, aby nie musieli wychodzić z domów i narażać swojego zdrowia podczas panującej epidemii koronawirusa. Lubelscy harcerze dbają o osoby starsze, by ci nie wychodzili z domu. Dbają też o młodzież, by miała rozrywkę poprzez portale społecznościowe.

Około 20 wolontariuszy. Tylu chętnych, pełnoletnich harcerzy zgłosiło się do pomocy w tej trudnej sytuacji. – Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi seniorami, ale również jeśli ktoś starszy z mieszkańców ma takie życzenie, to mogą zadzwonić i skorzystać z naszej pomocy – wyjaśnia Tomasz Sych, komendant Chorągwi Lubelskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Na razie nie ma dużego zainteresowania akcją, ale harcerze pozostają w gotowości. – Seniorzy uważają, że dużo lepiej, jak to sąsiadka zrobi zakupy, bo ludzie starsi nie są aż tak otwarci, więc wolą poprosić kogoś ze znajomych – stwierdza Tomasz Sych.

Jeśli ktoś zgłosi się po pomoc do Związku Harcerstwa Polskiego wtedy zapada decyzja, który z wolontariuszy jest w stanie udzielić potrzebnej pomocy nie tylko w Lublinie, ale i w całym województwie.

– Wtedy prosimy wolontariusza, żeby wykonał zadanie bądź skierował taką osobę do miejsca, w którym może uzyskać potrzebną pomoc – tłumaczy komendant Chorągwi Lubelskiej ZHP. Harcerze zostawią wtedy zrobione zakupy pod drzwiami, by uniknąć bezpośredniego kontaktu z osobami starszymi. Kontakt z nimi również odbywa się w formie telefonicznej.

Harcerze pomagają jednak nie tylko starszym i samotnym. Dbają między innymi o młodzież, która ma zawieszone zajęcia w szkołach. – Jest to młodzież harcerska. Nasi instruktorzy prowadzą zbiórki online, rzucają propozycje aktywności dla nich na Facebooku. Chodzi nam o to, by utrzymać ich w domach. Granie na konsoli też im się szybko znudzi, więc szukamy dla nich odpowiedniej alternatywy – dodaje Sych. Drużynowi chcą, by uczniowie czas bez lekcji spędzili w domach, a nie włócząc się po opustoszałych ulicach miasta.

– Robimy dla nich konkursy, a harcerze zdobywają online kolejne odznaki i stopnie. Podsyłają sobie również wartościowe filmy oraz książki, na przykład historyczne – zaznacza komendant.

Wszystkie osoby potrzebujące pomocy mogą się zgłaszać do harcerzy dzwoniąc na: 519 376 551.

Fot. Materiały prasowe Związku Harcerstwa Polskiego

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments