Pracownia Robotyki Operacyjnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie uzyskała refundację NFZ. Warunkiem było wykonanie przez 100 zabiegów prostatektomii radykalnej przez rok, w tym co najmniej 50 metodą robotyczną.

Lubelska pracownia od kwietnia 2022 r. wykonała 101 operacji usunięcia prostaty, w tym 17 metodą chirurgiczną i aż 84 przy użyciu robota da Vinci. Kolejnym kryterium uzyskania refundacji NFZ jest również obecność lekarza specjalisty w dziedzinie urologii, posiadającego udokumentowane doświadczenie w zakresie przeprowadzenia zabiegów prostatektomii z zastosowaniem systemu robotycznego. Ponadto konsultant wojewódzki musi potwierdzić, że lekarz w ostatnim roku wykonał co najmniej 50 zabiegów lub średnio 50 w ostatnich dwóch latach, stosując system robotyczny. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie kryteria te spełnił dr n. med. Jerzy Frey. Obecnie pełni on m.in. funkcję kierownika zespołu diagnostyki i leczenia raka gruczołu krokowego w Szpitalu Uniwersyteckim w Orebro (Szwecja).

W Lublinie dr Frey pełni także rolę proktora, czyli szkoleniowca operatorów. Stali się nimi urolodzy dr n. med. Gabriel Surdacki oraz dr n. med. Ewa Niezabitowska, którzy udanie prowadzą zabiegi prostatektomii radykalnej.

– Udało nam się skompletować świetny zespół specjalistów, którzy nie tylko operują pacjentów, zapewniając im najwyższy poziom leczenia, ale także przekazują swoje doświadczenie kształcącym się w tym zakresie lekarzom – mówi Piotr Matej, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Lublinie.

Robot da Vinci to najnowocześniejsze narzędzie operacyjne w rękach chirurgów. W ubiegłym roku szpital przy al. Kraśnickiej dołączył do grona kilkunastu placówek medycznych w Polsce, które wykorzystują robota w swojej pracy. Systemy robotyczne używane są z powodzeniem w szpitalach na całym świecie, w Polsce dopiero od niedawna, ze względu na ograniczenia w dostępie do technologii i ich wysoką cenę.

W szpitalu przy al. Kraśnickiej wykonywane są operacje z użyciem robota da Vinci już w trzech zakresach: urologii, chirurgii i ginekologii. Równolegle trwają intensywne szkolenia dla personelu szpitala, w celu uzyskania uprawnień do przeprowadzania kolejnych operacji robotycznych. W sumie w Pracowni Robotyki Operacyjnej zostało przeprowadzonych 185 procedur chirurgicznych.

Fot. Urząd Marszałkowski w Lublinie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments