28 listopada w Lublinie odbędzie się Koncert Studenckich Zespołów Folklorystycznych, „Dla Ciebie, Polsko”, podczas którego zespoły taneczno-wokalne działające pod egidą czterech lubelskich uniwersytetów dadzą wspaniały pokaz patriotycznych pieśni i tańców.

Z okazji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, lubelskie uczelnie łączą siły i przygotowują się do wspólnego koncertu patriotycznego „Dla Ciebie, Polsko”. Na deskach jednej sceny zatańczą Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej im. Stanisława Leszczyńskiego, Zespół Pieśni i Tańca “Jawor” Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Lubelskiej oraz Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

– Będzie to koncert wyjątkowy, tak, jak sama okazja, która zdarza się przecież raz na sto lat. Każda grupa ma własny program, ale przyświeca nam idea wspólnego zaprezentowania się przed mieszkańcami. Chcemy pokazać, że nasze uczelnie ze sobą współpracują – tłumaczył podczas konferencji kierownik artystyczny i choreograf Zespołu Tańca Ludowego UMCS, Lech Leszczyński.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną pieśni patriotyczne, tańce lubelskie i narodowe oraz recytacje wierszy. Występy poprzedzi krótkie wprowadzenie pt. „O Niepodległości w Lublinie”.

– Folklor to nasze dziedzictwo, a jego podtrzymywanie jest jedną z najważniejszych ról, jaka przypada w udziale wszystkim Polakom. Koncert, którego tematem przewodnim będzie patriotyzm i związane z nim wartości, ukaże piękno naszego narodowego dobra, o które powinniśmy dbać wszyscy razem – wyjaśnia prorektor do spraw studenckich UMCS, prof. Urszula Bobryk.

Koncert „Dla Ciebie, Polsko” ma być przede wszystkim świadectwem jedności i integracji, pomiędzy różnymi środowiskami. Na jeden wieczór, 28 listopada, tancerze i śpiewacy reprezentujący cztery uczelnie z Lublina o odrębnych profilach wystąpią u swojego boku, udowadniając, że wolność łączy, nie dzieli.

Novum jest też wyjście z inicjatywą do wszystkich mieszkańców, bez względu na wiek i wyznawane poglądy. Dotychczas podobne wydarzenia kierowane były niemal wyłącznie do naukowców, pracowników uczelni i władz miasta.

– Prezentacja uczelnianych zespołów pieśni i tańca na stulecie odzyskania niepodległości to pomysł nietuzinkowy. Organizujemy wiele spotkań, wydarzeń kulturalnych, kongresów czy debat, które jednak zazwyczaj są przeznaczone dla ekspertów w danych dziedzinach, pracowników akademickich i studentów. Okrągła rocznica odzyskania wolności otwiera nas na znacznie większą publiczność. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina i całej Lubelszczyzny – zachęca rektor UMCS, prof. Stanisław Michałowski.

Wydarzenie odbędzie się 28 listopada (środa) o godz. 19 w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego, przy u. Akademickiej 15. Wstęp wolny.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments