Zespół Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej zaprasza mieszkańców na trzydniowe spotkanie folklorystyczne. Koncerty zaplanowano od piątku (25 czerwca) do niedzieli (27 czerwca) w Muszli Koncertowej Ogrodu Saskiego.

Koncerty każdego dnia rozpoczną się o godzinie 18. Całe wydarzenie odbywa się pod nazwą “Lublin Lublinowi”. Na scenie w wykonaniu artystów zobaczymy tańce od rodzimych lubelskich, podlaskich czy rzeszowskich po wielkopolskie, nowosądeckich czy cieszyńskich, a także tańce narodowe – polonezy, mazury, kujawiaki, oberki, krakowiaki.

Historia Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej sięga roku 1948, kiedy to w Lublinie powstał Teatr Młodego Widza, założony przez Wandę Kaniorową, znakomitego pedagoga i choreografa, twórczynię wielu inscenizacji bajek oraz widowisk, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. Była to wówczas jedna z  pierwszych w Polsce po II wojnie światowej instytucji artystycznych i upowszechniających kulturę zajmująca się m.in. folklorem. W 2010 roku Zespół zapoczątkował tradycję czczenia rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja wspólnym z mieszkańcami Lublina wykonaniem poloneza w samym sercu miasta. Była to pierwsza w Polsce taka inicjatywa, przejmowana w latach późniejszych przez samorządy i mieszkańców innych miast.

Wstęp wolny. Koncerty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments