W Lublinie ruszyło wiele zbiórek potrzebnych darów dla uchodźców wojennych z Ukrainy. Sprawdziliśmy co, gdzie i w jakich godzinach można przynosić.

Polski Czerwony Krzyż – oddział lubelski

Jedną z największych zbiórek darów w Lublinie prowadzi PCK przy ul. Puchacza 6. Dary można przynosić od poniedziałku do piątku od godziny 8 do 18, w soboty od godziny 8:30 do 18, a także w niedziele od godziny 9 do 18.

Zbierana jest żywność długoterminowa taka jak konserwy, makarony, mąka, zupki, mleko UHT, warzywa i owoce w puszkach, np. kukurydza, fasola, brzoskwinie, suszone owoce i przeciery pomidorowe.

Przynieść można również chemię, kosmetyki, a także środki opatrunkowe. Nie jest zbierana odzież.

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Zbiórka żywności i środków prowadzona jest również w Caritasie przy al. Unii Lubelskiej w Lublinie. Dary mozna przekazywać codziennie w godzinach otwarcia instytucji

Katolicki Uniwersytet Lubelski

Punkt, w którym można przynosić dary dla uchodźców Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Lublinie znajduje się w Collegium Jana Pawła II (ul. Hieronima Łopacińskiego 5). Tam dary można zostawiać od godziny 15 do 22. Przyjmować je będą pracownicy oraz wolontariusze KUL.

Wśród najbardziej potrzebnych rzeczy są: ciepłe kołdry, koce termiczne, skarpety, rękawice, leki przeciwbólowe, środki opatrunkowe oraz higieny osobistej. Wszystkie dary należy spakować do torby. Organizatorzy proszą, aby były to rzeczy nowe lub w bardzo dobrym stanie. Niezbędna jest także woda w małych butelkach oraz żywność – pakowany chleb oraz wędlina, jogurty pitne, konserwy, słodycze.

Fundacja Rozwoju KUL utworzyła konto, na które można przekazywać środki: Pomoc dla Ukrainy KUL 83 1050 1953 1000 0090 8154 7532. Fundacja Rozwoju  Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II Al.Raclawickie 14, 20-950 Lublin.

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

W poniedziałek (28 lutego) ruszy punkt zbiórki darów UMCS. Będzie się on znajdował w sali coworkingowej stołówki Trójki przy ul. Langiewicza 16. Wolontariusze będą czekać tam od godziny 10:00 do 18:00.

Przynosić można: żywność długoterminową i wodę, artykuły higieniczne, środki medyczne, ciepłe ubrania, śpiwory oraz koce.

Politechnika Lubelska

Na Politechnice Lubelskiej dary można przynosić do budynku, w którym znajduje się stołówka akademicka (ul. Nadbystrzycka 40). Specjalne miejsce do zostawiania środków będzie w holu stołówki, która jest czynna od godziny 7 do 18.

Można przynosić środki czystości, żywność długoterminową, środki opatrunkowe, ubrania i bieliznę dla dzieci, a także kobiet i mężczyzn. Potrzebne są również koce, maty i śpiwory do spania.

Uniwersytet Medyczny w Lublinie

Uniwersytet Medyczny jako miejsce zbiórki wyznaczył Centrum Symulacji Medycznej (ul. Witolda Chodźki 4. Dary można przynosić codziennie (poniedziałek – niedziela) od godziny 9 do 21.

Zbierane są konserwy, cukier, kawa, herbata, śpiwory, kołdry, koce kosmetyki, chemia, środki opatrunkowe, naczynia i sztućce jednorazowego użytku.

Uniwersytet Przyrodniczy

Na Uniwersytecie Przyrodniczym rzeczy dla uchodźców można przynosić w kilka miejsc. Jednym z nich jest rektorat (ul. Akademicka 13), pokój 471, czyli Biuro Szkoły Doktorskiej (BSD). Dary można przynosić od poniedziałku do piątku od godziny 7:30 do 15.

Drugim miejscem jest Rada Samorządów Doktorantów (ul. Akademicka 15), pokój 407. Tu można przynosić rzeczy od poniedziałku do niedzieli od godziny 10 do 14. Na ul. Akademickiej 15 dary zbierane są jeszcze w AGRO I, pokój 234, od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 14.

II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie

W pomoc uchodźcom zaangażowało się również II Liceum Ogólnokształcące im. Hetmana Jana Zmoyskiego. Można tam przynosić dary do specjalnego pojemnika, które znajduje się zaraz przy wejściu do budynku szkoły.

Dary można przynosić od godziny 7:30 do 16.

Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej

Zbiórka prowadzona jest w Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczpospolitej w Lublinie (Pałac Lubomirskich, plac Litewski 3). Do siedziby Muzeum można przynosić między innymi ryż, kasze, makarony, pampersy, podpaski, mydła, olej, a także konserwy.

Wolontariusze czekają na mieszkańców codziennie (od poniedziałku do niedzieli) od godziny 10 do 16. W najbliższym czasie godziny ich pracy zostaną wydłużone do godziny 18, bo akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Teatr im. Juliusza Osterwy

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie uruchamia punkt zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy dla Ukraińców. Zbierane są koce, śpiwory, pościel, karimaty, ręczniki, pieluchy, mokre chusteczki, artykuły higieniczne, środki opatrunkowe, jak i jedzenie typu instant, słodycze, soczki dla dzieci, żywność długoterminowa.

Dodatkowo, można przynosić naczynia jednorazowe: talerzyki, miski, kubki, sztućce oraz ubranka i zabawki dla dzieci.

Wszystkie rzeczy można przynosić i składać w szatni teatru w godzinach otwarcia kasy, czyli od wtorku do soboty, w godz. 12:00-19:00, a także w niedzielę od godziny 16:00 do 19:00 oraz bezpośrednio przed spektaklami.

Kościół Wieczerzy Pańskiej

Zbiórka jest prowadzona również na parkingu przy Kościele Wieczerzy Pańskiej (al. Warszawska 31). Wolontariuszy znajdziecie tam przez cały dzień. Najbardziej potrzebne są wilgotne chusteczki, papier toaletowy, ręczniki, środki higieniczne i do mycia, koce, a także jedzenie: płatki, cukier, herbata, kawa, żywność w puszkach, suche herbatniki i woda.

Studio nr 3

Studio nr 3 przy ul. Braci Wieniawskich 3 od poniedziałku (28 lutego) również będzie prowadzić zbiórkę dla uchodźców. Dary można przynosić bezpośrednio do salonu, od poniedziałku do piątku od godziny 10 do 18, a także w soboty od godziny 10 do 14.

Hotel Ilan w Lublinie

Zbiórka prowadzona jest również w Hotelu Ilan. W tym miejscu najbardziej potrzebne jest jedzenie dla dzieci, ale i wszelka żywność, środki opatrunkowe i higieniczne. Dary można dostarczyć bezpośrednio do hotelu. Czynny jest przez całą dobę. Przed budynkiem znajduje się duży parking, na którym można pozostawić samochód, aby przekazać rzeczy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments