700 uczestniczek i uczestników, 33 spotkania oraz 14 instytucji i przedsiębiorstw to plan nowego wakacyjnego projektu „Lublin.Zawodowcy”. Cykl międzypokoleniowych spotkań organizowany jest w ramach lubelskiego programu „Rodzina Trzy Plus” i kierowany
do najmłodszych oraz najstarszych mieszkanek i mieszkańców Lublina.
– „Lublin.Zawodowcy” to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu dla seniorów i ich wnucząt. W trakcie trwania całego projektu będziemy wspólnie wprowadzać dzieci w tematykę różnorodności i złożoności zawodów, pomagając im zrozumieć funkcjonowanie społeczeństwa oraz podkreślać znaczenie pracy w życiu codziennym. Pokażemy, że niezależnie od profesji, każda praca jest ważna i wartościowa. Projekt ma również promować lokalnych przedsiębiorców i instytucje, jako element w procesie wprowadzania innowacji społecznych. Realizując projekt zależy nam na jak najszerszym kontakcie z przedsiębiorcami i instytucjami działającymi na terenie naszego miasta. Do projektu zaprosiliśmy podmioty, które chcą się rozwijać i działać na rzecz społeczności lokalnej. Dziękuję za współpracę i współtworzenie tej ciekawej inicjatywy – mówi Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.
„Lublin.Zawodowcy” to nowy pilotażowy projekt społeczny Miasta Lublin zainicjowany w ramach programu „Rodzina Trzy Plus”. Projekt realizowany jest w formie cyklu międzypokoleniowych spotkań dla najmłodszych oraz najstarszych mieszkanek i mieszkańców Lublina, podczas których poznają oni najważniejsze przedsiębiorstwa i instytucje w ich najbliższym otoczeniu oraz związane z nimi zawody. Najmłodsi wraz z dziadkami w sposób praktyczny poznają zasady pracy, zakres czynności i obowiązków.
– Do współpracy zaprosiliśmy różne podmioty, które przed najmłodszymi i najstarszymi członkami zarówno dużych, jak i małych rodzin otworzą swoje drzwi. Przez najbliższe wakacyjne miesiące zapraszamy na kilkadziesiąt wyjątkowych spotkań. Uczestniczki i uczestnicy będą mieli niepowtarzalną okazję wysłuchać opowieści o historii obiektu, osobach, które przyczyniły się do jego rozwoju, a także obejrzeć oryginalne wyposażenie oraz przykładowe produkty, jakie w nim powstały. To kolejne działanie organizowana w ramach naszego miejskiego programu „Rodzina Trzy Plus”. Dzięki naszym partnerom udział w projekcie jest bezpłatny – mówi Sławomir Skowronek, Dyrektor Wydziału Inicjatyw i Programów Społecznych Urzędu Miasta Lublin.
Akcja ma charakter cykliczny. Pierwszy pilotażowy cykl spotkań rozpocznie się 25 czerwca i potrwa do końca sierpnia. 33 spotkania grup uczestniczek i uczestników (seniorów oraz dzieci w wieku od 6 do 13 lat) odbędą się w siedzibie partnera w wyznaczony dzień oraz o ustalonej godzinie (od poniedziałku do soboty), zgodnie z harmonogramem. Każde zaplanowane spotkanie potrwa minimum 2 godziny i obejmie 3 części: pokazową (oprowadzenie po przedsiębiorstwie/instytucji), merytoryczną (informacje o danym zawodzie) oraz angażującą uczestniczki i uczestników (zdobycie umiejętności praktycznych).
Źródło: Miasto Lublin
fot. Miasto Lublin