Za dwa miesiące spotkamy się w Lublinie na Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński (23–25 sierpnia 2024 r.). Już od osiemnastu lat sierpniowy weekend spędzamy w otoczeniu muzyki, sztuki ludowej i rzemiosła tradycyjnego.

Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to festiwal muzyki i rzemiosła tradycyjnego. Program jak co roku wypełni się koncertami, wystawami, potańcówkami czy warsztatami. Moduł rzemieślniczy Festiwalu zaprezentuje twórczość 120 rzemieślników pochodzących głównie z Europy Środkowo-Wschodniej. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci i młodzieży – zabaw na Podwórku Re:tradycji oraz różnego rodzaju warsztatów. Festiwal Re:tradycja – Jarmark Jagielloński to wydarzenie, w którym ważna jest zarówno tradycja, jak i jej twórcza kontynuacja.

– W tegorocznym programie zwracamy uwagę na śpiew tradycyjny – m.in. na repertuar i style wykonawcze mniejszości zamieszkujących Polskę, ale też na tradycje regionów Europy, z których pochodzą osoby występujące na Scenie Głównej Festiwalu. Zapraszamy Was na spotkania, warsztaty i koncerty, podczas których spotkamy artystów poszukujących inspiracji w tradycjach, z którymi są związani i z których się wywodzą – opowiada Karolina Waszczuk, dyrektorka Festiwalu.

Jedną z pierwszych artystek, których pojawienie się zapowiadają organizatorzy, jest Katarina Barruk. Katarina Barruk w swojej wyjątkowej muzyce nawiązuje do tradycji Saamów (Sámi). Chociaż obecnie mieszka w Oslo, to wychowała się w położonej na północy Szwecji miejscowości Lusspie (szwedzkie Storuman), w rodzinie, w której używany był język Ume Sámi. Język ten, wraz z innymi językami saamskimi, jest dziś uważany za krytycznie zagrożony – posługuje się nim zaledwie kilkadziesiąt osób.

– Dorastałam w miejscu, gdzie większość ludzi mówiła po szwedzku – sama posługując się oprócz tego także językiem ojczystym, którego nie mogłam dzielić z przyjaciółmi. W swojej muzyce nie używam Ume Sámi po to, żeby cokolwiek udowadniać. Chodzi raczej o to, że w tym języku mogę najpełniej wyrazić siebie. Daje mi to możliwość, by zaprosić bliskich, ale także moją publiczność do świata, w którym Ume Sámi jest naturalny, aktualny i żywy – opowiada Katarina Barruk.

Artystka w swoich utworach wykorzystuje zarówno lokalny język, jak i charakterystyczne dla Saamów joikowanie, które jest czymś więcej niż tylko sposobem śpiewu. Wszystkie te elementy łączy z improwizacją muzyczną, tworząc zjawiskową całość.

W czasie lubelskiego koncertu wraz z Katariną Barruk wystąpią norwescy muzycy – Arnljot Nordvik i Vegard Bjerkan. Zespół w tym składzie wystąpi w Polsce po raz pierwszy.

Na ich występ organizatorzy zapraszają w sobotę 24 sierpnia o godz. 19.30 na Błonia pod Zamkiem, gdzie po raz kolejny zlokalizowana będzie główna scena Festiwalu.

To tylko przedsmak tego, co czeka nas podczas Festiwalu Re:tradycja – Jarmark Jagielloński.
Jak co roku, festiwalowa publiczność może liczyć na niezwykle bogaty program artystyczny, pełen różnorodnych wydarzeń muzycznych. Na scenach Festiwalu usłyszmy 6 propozycji koncertowych – w tym koncert re:tradycja – oraz 7 kapel, które rozgrzeją plenerowy parkiet. Na festiwalową publiczność czekają także wystawy, warsztaty, atrakcje dla najmłodszych oraz moduł rzemieślniczy, na którym swoje niepowtarzalne wyroby zaprezentuje 120 wystawców.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments