Tegoroczna majówka w Lublinie upłynie pod znakiem obchodów 450. rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej i 15. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zaczynamy od Sezonu Lublin, dzięki któremu można bezpłatnie zwiedzać nasze miasto, wziąć udział w spacerach tematycznych, wycieczkach, czy warsztatach. Ale to nie jedyne majowe atrakcje. Od 1 maja czeka nas mnóstwo ciekawych wydarzeń w ramach Święta Dwóch Unii.

SEZON LUBLIN

Sezon Lublin startuje 26 kwietnia i potrwa do 5 maja. Będzie to doskonała okazja, by lepiej poznać nasze miasto podczas wielu wydarzeń, w tym roku związanych z 450-leciem podpisania unii polsko-litewskiej. Będzie z czego wybierać – czekają nas spacery tematyczne, wycieczki rowerowe śladami Unii Lubelskiej, wycieczki biegowe, warsztaty artystyczne i kulinarne, zwiedzanie obiektów związanych z podpisaniem aktu unii, a nawet próba złamania kodu Jana Matejki w Archiwum Kryminalnym.

Polecamy Wam m.in. „Minisejm – edycja jubileuszowa”, specjalne, rocznicowe warsztaty tematyczne, poprzedzające główne uroczystości 450-lecia Unii Lubelskiej, zaplanowane w lipcu 2019 r. Oferta skierowana jest do mieszkańców miasta Lublina i turystów, zainteresowanych tym, jak przebiegał unijny sejm.

Dla amatorów fotografii przygotowano „Migawkę Lubelską”, czyli warsztaty fotograficzne. W tym roku uczestnicy skupią się na walorach artystycznych placu Litewskiego.

Zaplanowano też wiele spacerów, m.in. Klimat Lublina 1569”. Będzie to rodzinny spacer i plenerowe warsztaty rękodzielnicze oraz zabawy dla małych uczestników: puzzle z pudełek, wyścigi ślimaków, duże domino, bańki mydlane, zabawy konstrukcyjne. Tematyka spaceru i warsztatów pozwolą na zanurzenie się w klimacie Lublina czasów Unii Lubelskiej. Warto też wybrać na spacer „Spoglądając w górę” – to lubelska trasa street art-owa po Śródmieściu.

Dla mam i najmłodszych mieszkańców przygotowano „Baby Tour – Lublin 1569”, wycieczkę dla rodziców z niemowlętami i malutkimi dziećmi. W tym roku spacer będzie okazją do zapoznania się z historią Unii Lubelskiej i zobaczenia miejsc, które związane są z tym wydarzeniem.

Ciekawie zapowiada się Sezon z duchami, czyli miejsca gdzie straszyło, straszy lub powinno straszyć”. Będzie to spacer dla osób o mocnych nerwach, które chcą poznać miejsca w naszym mieście, gdzie straszyło, straszy lub powinno straszyć.

Dla pasjonatów historii przygotowano spacer Lublin – miasto unii”. Dowiemy się, jak wyglądał Lublin w dniu unii łączącej Polskę i Litwę w jeden organizm państwowy. W trakcie spaceru odpowiemy na pytanie, jak zmieniło się nasze miasto od 1569 r. pod względem architektonicznym i przestrzennym.

Nie tylko najmłodsi powinni udać się na spotkanie „Globusy dawne, nowe i niezwykłe”. A wszystko to w Dworku Wincentego Pola, który posiada jedną z większych w kraju kolekcję polskojęzycznych globusów Ziemi od XIX po XXI w.

Obowiązkowym punktem programu powinno być zwiedzanie Bazyliki i Klasztoru Dominikanów Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”. Miejsca te mają szczególne znaczenie dla europejskiej pamięci historycznej. Za związek historyczny z zawarciem w 1569 r. unii polsko-litewskiej zostały odznaczone w roku 2015 Znakiem Dziedzictwa Europejskiego.

Sezon Lublin to również wydarzenia sportowe. Pierwsze, w którym warto wziąć udział, to Kajakiem przez Lublin”. Kolejnym wydarzeniem, godnym polecenia, jest Masa Krytyczna śladami Unii Lubelskiej. Wycieczka rowerowa będzie nawiązywała do wydarzeń związanych z Unią Lubelską i wielokulturowością Lublina.

Również dla amatorów jednośladów przygotowano Rowerowy retropiknik nad lubelskim morzem. Będzie to rodzinna przejażdżka rowerowa wzdłuż Bystrzycy zakończona piknikiem nad Zalewem.

Dla aktywnych zaplanowano też Bieg po prawdziwym Lublinie. To pomysł na oglądanie miasta w biegu, z udziałem biegających przewodników. Zwiedzanie koncentruje się zarówno na zabytkach, jak i na miejscach, do których podczas typowego pieszego zwiedzania się nie dociera.

Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników zagadek jak Kod Jana Matejki – zagadka Unii Lubelskiej. Archiwum Kryminalne to escape room zlokalizowany na Starym Mieście, który powstał we współpracy z Marcinem Wrońskim, autorem cyklu powieści o komisarzu Maciejewskim. Gracze poza rozwiązywaniem zagadek poznają kryminalną fabułę osadzoną w klimacie przedwojennego Lublina i poznają tajemnicę morderstwa głównego bohatera naszej historii.

Warto też zobaczyć spektakl Te Deum Laudamus!”. Bohaterem tej części będzie król Zygmunt August, który zjawił się w klasztorze Ojców dominikanów po zaprzysiężeniu aktu Unii Lubelskiej, aby uroczyście odśpiewać Te Deum Laudamus jako podziękowanie za doprowadzenie do końca obrad Sejmu. Muzycznie spektakl oparty będzie na chorale gregoriańskim oraz muzyce cerkiewnej.

Szczegółowy program dostępny na stronie wydarzenia.

ŚWIĘTO DWÓCH UNII

W tym roku świętujemy 15-lecie wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. W związku z tym wyjątkowym jubileuszem w dniach 1-5 maja odbędzie się w Lublinie Święto Dwóch Unii. Dla mieszkańców zaplanowano szereg atrakcji.

1 maja zaplanowano specjalny piknik rodzinny na placu Litewskim „Unia na Litewskim”. Zaraz po nim plac Litewski zamieni się w scenę, na której odbędzie się koncert, podczas którego wysłuchamy m.in. kompozycji polskich, litewskich oraz finałowego wykonania Ody do radości – hymnu Unii Europejskiej. Również 1 maja zostaną podświetlone najważniejsze obiekty Lublina: Ratusz, Brama Krakowska, Trybunał oraz Arena Lublin.

2 maja warto dać się oczarować Poławiaczom Perełm Improv Teatr, którzy podczas Matejko foto Challenge spróbują przedstawić kluczowy momentu historii Polski i jego bohaterów w formie współczesnej fotografii. Poławiacze zapraszają do wspólnego zdjęcia na wzór dzieła z 1869 roku.

3 maja nastąpi inauguracja pokazów na fontannach multimedialnych na placu Litewskim. W tym roku zobaczymy specjalny pokaz „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej”, który jest inspirowany historią i dziedzictwem Unii Lubelskiej. Scenariusz pokazu przygotowuje Łukasz Witt-Michałowski.

Szczegółowy program dostępny na stronie Miasta Lublin.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments