Rodzinne Ogródki Działkowe w Lublinie mogą liczyć na dofinansowanie z budżetu miasta. Prezydent złożył pierwszy podpis pod obywatelskim projektem uchwały. Potrzeba jeszcze 299. Na ich zebranie działkowcy mają czas do 17 października.

17 października na najbliższej sesji Rady Miasta Lublin jej wiceprzewodnicząca Marta Wcisło przedstawi inicjatywę stworzoną we współpracy z działkowcami. – Jest ona wynikiem wielu rozmów z przedstawicielami ogrodów działkowych, bo wspólnie chcemy o nie dbać – mówi radna Marta Wcisło.

– Ogrody działkowe i znajdująca się na nich zieleń jest bardzo ważna nie tylko dla wypoczywających na niej działkowców, ale i dla miasta – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Projekt uchwały przewiduje wsparcie finansowe dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych w formie dofinansowania, które pokryje do 80 proc. kosztów realizacji inwestycji. Pieniądze mają być przeznaczone w szczególności na budowę lub modernizację infrastruktury ogrodowej.

Projekt uchwały został skierowany do stowarzyszeń ogrodowych prowadzących rodzinne ogrody działkowe na obszarze Lublina. Sposób przyznawania dotacji będzie odbywał się w drodze otwartego konkursu ogłaszanego przez prezydenta. Będzie on publikowany w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Lublin.

– Już od dwóch lat staramy się pozyskać pomoc finansową od władz miasta na rozwój. Mamy to szczęście, że honorowym członkiem naszych ogrodów działkowych jest Marta Wcisło, która poparła naszą inicjatywę i pomogła nam stworzyć projekt uchwały – mówi prezes zarządu ROD „Kalina”, Halina Gaj-Godyńska.

– Inicjatywa, która zostanie przedstawiona przez panią radną Wcisło, jest wynikiem dużego uspołecznienia tworzenia budżetu miasta. Temat pomocy finansowej dla ogrodów działkowych nie zrodził się nagle. Jest on wynikiem rozmów prowadzonych na przestrzeni ostatnich lat z przedstawicielami działek – dodaje prezydent Żuk.

Władze miasta szacują, że w budżecie znajdzie się od około kilkuset tysięcy do miliona złotych na pomoc w rozwoju Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments