Młodzieżowe urodziny Miasta, to kilkudniowy program wydarzeń, będący częścią obchodów Europejskiej Stolicy Młodzieży i przygotowany specjalnie z okazji 706. rocznicy nadania Lublinowi praw miejskich. Występy artystyczne na Scenie Młodych, strefa kreatywnej zabawy, zwiedzanie miasta z przewodnikiem czy balonowa fiesta, to tylko niektóre z atrakcji, które odbędą się od 11 do 15 sierpnia.
– Jak co roku 15 sierpnia to dla naszego miasta ważna data. W 1317 roku Władysław Łokietek wydał akt lokacji na prawie magdeburskim dla Lublina i tego dnia obchodzimy urodziny Miasta. Tegoroczne kilkudniowe uroczystości będą wyjątkowe, bo w 2023 roku jesteśmy Europejską Stolicą Młodzieży, a dodatkowo 12 sierpnia przypada Międzynarodowy Dzień Młodzieży. Najbliższe dni wypełni zatem szereg atrakcji, przygotowanych z myślą o mieszkańcach i mieszkankach oraz odwiedzających nas gościach. Zapraszam do wspólnego świętowania 706. urodzin Miasta. To powód do radości i dumy oraz okazja do budowania lokalnej wspólnoty – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Strefa relaksu
Z okazji Międzynarodowego Dnia Młodzieży, w piątek (11 sierpnia) na Pl. Kaczyńskiego powstanie strefa relaksu młodych Chill&Charge. W programie wielka jenga, slow friending, mini konkursy z gadżetami, kreatywne warsztaty i inne niespodzianki. W godzinach od 14.00 do 19.00, w przestrzeni z leżakami i hamakami, konsultanci Centrum Informacji i Rozwoju Młodzieży oraz Punktu Sieci Eurodesk Lublin oraz Europe Direct Lublin, odpowiedzą na wszystkie pytania związane z wyjazdami zagranicznymi, wolontariatem i możliwościami rozwoju dla młodych. Będzie też tam obecny zespół Europejskiej Stolicy Młodzieży oraz przedstawiciele Instytutu Aktywizacji i Rozwoju Społecznego.
Spacery z przewodnikiem
Między 11 a 15 sierpnia Miasto zaprasza na spacery z Przewodnikami Inspiracji, które przybliżą uczestnikom historię ponad 700-letniego Lublina. Zagadkowy Lublin, Zagadki lubelskiej mieszczki, czy Zwierzęta w historii i legendach Lublina, to tylko niektóre z tematów spacerów.
Warsztaty i gry
W tych dniach zaplanowano też strefę kreatywnego relaksu Youthmanię, która wspólnie z Fundacją Strefa Dorastania zapewni rozrywkę i odpoczynek w strefie zielonej na Placu Litewskim. W programie m.in. warsztaty kreatywne, gry podwórkowe, tarcza z rzutkami, gry planszowe oraz przestrzeń do speed friending.
Scena Młodych
Z kolei od 12 sierpnia wieczorem deski parkietu na placu Litewskim zamienią się w Scenę Młodych. Od godziny 18.00 do 21.30, każdego dnia wystąpią młodzi artyści związani z Lublinem. Ponadto, w związku ze świętowaniem urodzin Miasta, pierwszy raz w historii lubelskiej fontanny multimedialnej, codziennie przez blisko tydzień o godz. 21.30 będą prezentowane widowiska światło – woda – dźwięk.
Fiesta balonów
Podczas urodzin, nie może zabraknąć balonów. Na weekend (12 i 13 sierpnia) zaplanowano wyjątkową atrakcję – Fiestę Balonową na placu Litewskim. Będzie można wziąć udział w lotach na uwięzi, poznać historie związane z lotami balonem lub zobaczyć nocny pokaz. Szczegóły znajdują się na stronie wydarzenia na fb.
Koncerty w Muszli
Urodziny Miasta to też Lubliner Festival, który zaprasza do Muszli Koncertowej w Ogrodzie Saskim na wyjątkowe koncerty. W tym roku wystąpią: zdobywca nagrody Grammy zaliczany do ścisłej czołówki muzyków klezmerskich na świecie – Frank London oraz Lorin Sklamber, współzałożyciele obsypanego nagrodami legendarnego nowojorskiego zespołu Klezmatics, a także wokalista gospel – Joshua Nelson. Towarzyszyć im będzie folkująco-klezmerujący zespół z Niemiec, Dobranotch. Koncert odbędzie się w sobotę (12 sierpnia) o godz. 20.00. Z kolei w niedzielę (13 sierpnia), Darek „Maleo” Malejonek wraz z przyjaciółmi oddadzą swoim koncertem hołd beatyfikowanej rodzinie Ulmów, polskim Sprawiedliwym i wszystkim, którzy ratowali Żydów w czasie wojny.
Sto lat dla Lublina
Punkt kulminacyjny urodzinowego programu zaplanowano na 15 sierpnia, w samym sercu miasta, czyli placu Litewskim. Centralna przestrzeń Lublina zamieni się w wielką Scenę Młodych, na której wystąpią młodzi stypendyści, utalentowane zespoły i artyści młodego pokolenia, zaś teren zielony stanie się wielką strefą kreatywnej zabawy. Dodatkowo, dokładnie o godz. 13.17(w nawiązaniu do roku 1317, w którym Lublin uzyskał prawa miejskie) zaprosimy do wspólnego odśpiewania „Sto lat”. Miasto razem z lubelską firmą Europiek przygotowało też niespodziankę – 706 cebularzy.
15 sierpnia to też Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich w Lublinie – trębacze z całej Polski odegrają hejnały z balkonu Trybunału Koronnego.
Wszystkie zaplanowane wydarzenia mają charakter otwarty i zostały przygotowane przez lubelską młodzież.
Źródło: Miasto Lublin
Fot. Miasto Lublin