Nowa przeprawa nad rzeką Bystrzycą właśnie została otwarta. Mostem w ciągu ul. Żeglarskiej mogą od teraz już jeździć kierowcy, rowerzyści oraz poruszać się po nim piesi. Udostępnienie obiektu umożliwiła uzyskana decyzja o pozwoleniu na użytkowanie, wydana przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

– Od dzisiaj mieszkańcy mogą już korzystać z nowego mostu. Zakończone formalności w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego umożliwiły wprowadzenie tam ruchu kołowego i pieszego. Zakończona inwestycja umożliwia bezpieczniejsze poruszanie się wszystkim użytkownikom ruchu, jak również dopełnia funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy przy ul. Żeglarskiej – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju.

Dzisiaj popołudniu nowym obiektem pojadą również pojazdy komunikacji miejskiej wraz z pasażerami. Szczegóły w tym zakresie przekaże ZTM w Lublinie.

Nowy most jest większy od dotychczas istniejącego – jego długość to ponad 50 m a szerokość 19,4 m, zaś szerokość jezdni 8 m. Powstał obiekt jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie obiektu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu wykonano w kolorystyce materiału naturalnego, zaś deski gzymsowe i balustrady w kolorze zielonym. Do budowy mostu drogowcy zużyli 160 ton stali zbrojeniowej. Oprócz robót branży mostowej inwestycja zakładała przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej – od nowo powstałego węzła do skrzyżowania z ul. Bryńskiego i Słomkowskiego wraz z budową kanalizacji deszczowej, kanału technologicznego, oświetlenia, chodnika, drogi rowerowej oraz dwóch zatok autobusowych z wiatami przystankowymi. Zakres inwestycji objął również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki, a także nasadzenia drzew i krzewów.

Generalnym wykonawcą robót była spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie. Wartość zadania wynosi ok. 37 mln zł. Inwestycja to komponent projektu unijnego pn. „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF”, dzięki czemu 31,5 mln zł stanowią środki europejskie.

Most w ciągu ul. Żeglarskiej ma już też swojego patrona. Przeprawa będzie nosić imię Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w tej sprawie zapadła jednomyślnie na kwietniowej sesji Rady Miasta.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments