W czwartek (25 maja) na sesji Rady Miasta Lublin radni podjęli uchwały o nadaniu tytułów Honorowego Obywatela Miasta Lublin dwóm wybitnym lublinianom. Do tego zaszczytnego grona dołączyli: Krzysztof Cugowski – muzyk rockowy, współzałożyciel i wieloletni wokalista zespołu Budka Suflera oraz Władysław Żmuda – najbardziej utytułowany lubelski piłkarz.

Krzysztof Cugowski, ur. w 1950 roku, wybitny polski muzyk rockowy, który urodził się i mieszka w Lublinie. W 1969 r. założył zespół rockowy z nazwą Prompter’s Box – Budka Suflera. Od 1983 r. do 2014 r., do czasu zakończenia działalności zespołu, współpracował z Budką Suflera, koncertując w Polsce i za granicą. Ma w swoim muzycznym dorobku 12 albumów studyjnych, 4 koncertowe i 5 składanek. Wśród nich znajduje się płyta „Nic nie boli tak jak życie”, która sprzedała się w ponad milionie egzemplarzy, tym samym ustanawiając nadal niepobity rekord sprzedażowy polskiej fonografii. W 2020 roku, kiedy obchodził podwójny jubileuszu 50-lecia pracy artystycznej i 70. urodzin, ukazał się podwójny album pt. „50/70 Moje Najważniejsze” z wyborem nagranych na nowo utworów Krzysztofa Cugowskiego z 50 lat działalności muzycznej. Artysta został nagrodzony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla polskiej kultury, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Władysław Antoni Żmuda, ur. w 1954 roku w Lublinie, najbardziej utytułowany lubelski piłkarz, który w drużynie narodowej w latach 1973-1986 rozegrał 91 meczów, trener i nauczyciel wychowania fizycznego. Jedyny polski piłkarz, który brał udział w czterech Mundialach: w 1974, 1978, 1982 i 1986 roku, zdobywając dla Polski dwa brązowe medale mistrzostw świata oraz srebrny podczas Igrzysk Olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Od urodzenia związany jest z Lublinem, w którym uczył się i stawiał pierwsze kroki w sporcie. Uczęszczał do Szkoły Podstawowej nr 22 na Bronowicach, a następnie do Szkoły Podstawowej nr 11, gdzie w szkolnej reprezentacji został zauważony przez ówczesnego zawodnika Motoru Lublin, Stanisława Świerka. Od 1966 roku trenował w juniorskich drużynach Motoru, a w 1971 roku sięgnął z klubem po historyczny sukces, gdy Motor zdobył mistrzostwo Polski juniorów. Odznaczony Srebrnym i Złotym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Lublin nadawane jest uchwałą Rady Miasta. Lublin posiada obecnie 20 Honorowych Obywateli, w tym gronie znajdują się: Prof. Wiesław Chrzanowski, Prof. Andrzej Nikodemowicz, Dr Wanda Półtawska, Julia Hartwig, Rita Gombrowicz, Prof. Rocco Buttiglione, Prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Prof. Norman Davies, Ks. Arcybiskup Bolesław Pylak, Św. Jan Paweł II, Prezydent Miasta Lublin Marian Chojnowski, O. Hubert Czuma, Ks. Infułat Grzegorz Pawłowski, Prof. Giuseppe Guarnaccia, Ojciec Ludwik Wiśniewski, Ks. Prof. Andrzej Szostek, Tomasz Wójtowicz, Juliusz Machulski, Irena Hochman oraz Tadeusz Mysłowski.

Źródło: Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments