MPK Lublin zostanie nowym operatorem systemu lubelskich rowerów miejskich. Oznacza to m.in. bezpłatne minuty dla pasażerów komunikacji miejskiej.
Spółka MPK Lublin pokieruje systemem lubelskich rowerów miejskich. Miasto rozpoczęło procedurę udzielenia zamówienia publicznego w modelu in-house. Dzięki integracji systemów pasażerowie komunikacji miejskiej wypożyczą rower na preferencyjnych warunkach. Nowym akcentem będzie także wygląd rowerów, o którym mieszkańcy Lublina zadecydują w internetowym głosowaniu.
– System roweru miejskiego chcemy rozwijać tak, żeby był on uzupełnieniem komunikacji miejskiej. Mamy 700 rowerów w stanie technicznym na tyle dobrym, że szkoda by było z nich rezygnować, dlatego też zmieniamy operatora wewnętrznego pod kątem potencjalnych oszczędności i dodatkowej usługi dla mieszkańców – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydent Lublina ds. inwestycji i rozwoju.
Zlecenie dalszego operowania systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego oparto na modelu zamówień publicznych w trybie in-house. Jest to procedura umożliwiająca powierzenie zamówienia przez podmiot publiczny spółce zależnej, z zastosowaniem zasady zamówienia z wolnej ręki. W ten sposób Zarząd Transportu Miejskiego wdrożył procedurę udzielenia zamówienia na rzecz spółki MPK Lublin w zakresie zarządzania systemem Lubelskiego Roweru Miejskiego wraz z wykonaniem oprogramowania LRM oraz kompleksowym serwisem i magazynowaniem infrastruktury systemu. Szczegóły zostaną ustalone w połowie września.
Kolejnym krokiem planowanej częściowej integracji z systemem biletu LUBIKA jest stworzenie oferty łączonej, zawierającej w swoich ramach zarówno usługi z zakresu komunikacji miejskiej, jak i możliwość korzystania z rowerów publicznych działających w systemie Lubelskiego Roweru Miejskiego. Dla stałych klientów komunikacji miejskiej ZTM przygotuje ofertę korzystania z roweru miejskiego na preferencyjnych warunkach, co umożliwi ważny bilet okresowy komunikacji miejskiej lub aktualna Lubelska Karta Miejska. Uczniowie, którzy z komunikacji miejskiej korzystają bezpłatnie na podstawie ważnej legitymacji szkolnej, tak samo bezpłatnie będą korzystali z roweru miejskiego.
– Cennik korzystania z rowerów na razie trudno podać. Ze względu na stale rosnącą inflację nie wiemy jeszcze jaki to będzie koszt – zastrzega Tomasz Fulara, prezes MPK Lublin. – Na pewno zostanie on wcześniej przedstawiony mieszkańcom – dodaje.
Głosowanie na najładniejszy rower
Wraz ze zmianą operatora nową szatę graficzną otrzyma infrastruktura rowerowa. Wygląd systemu zaakcentuje barwy Lublina, nawiązując do pojazdów komunikacji miejskiej. Spośród trzech przygotowanych wariantów, to mieszkańcy w głosowaniu zdecydują o ostatecznym wyglądzie rowerów i stacji. Sonda rozpocznie się we wtorek (6 września) na stronie internetowej ZTM Lublin. Głosować będzie można do 12 września.
W czerwcu podczas sesji Rady Miasta Lublin podjęta została uchwała w zakresie rozszerzenia kompetencji statutowych Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie. Na jej podstawie ZTM, który w imieniu Gminy Lublin pełni rolę organizatora i zarządcy komunikacji miejskiej, otrzymał zadanie koordynacji system Lubelskiego Roweru Miejskiego, jako uzupełnienie publicznego transportu zbiorowego.
Aktualna umowa z operatorem, czyli spółką Nextbike Polska obowiązuje do końca listopada. Mieszkańcy mają do dyspozycji 700 jednośladów rozlokowanych na 120 stacjach. W ubiegłym roku łączna liczba wypożyczeń Lubelskiego Roweru Miejskiego przekroczyła 76 tys., natomiast ich łączny czas użytkowania wyniósł ponad 2 mln minut. W ostatnich miesiącach tego roku odnotowano również znaczący wzrost zainteresowania Lubelskim Rowerem Miejskim. Średnia miesięczna liczba wypożyczeń to ok. 20 tys.
Fot. Dominika Polonis
Wizualizacje: Miasto Lublin