Muzeum Lubelskie podsumowało 2018 rok. Był on rekordowy, bo placówka pozyskała eksponaty za ponad 2 miliony złotych. Rok 2019 minie pod znakiem wielkiego remontu Zamku, który przyniesie wiele zmian, m.in. przeniesienie obrazu „Unia Lubelska” Jana Matejki w nowe miejsce.
Co z obrazem „Unia Lubelska”?
Rok 2018 w Muzeum Lubelskim upłynął pod znakiem 600-lecia ukończenia fresków w Kaplicy Trójcy Świętej oraz obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Rok 2019 przynosi kolejny jubileusz: 450 rocznicę zawarcia unii polsko-litewskiej. Na Zamku Lubelskim podziwiać można wyjątkowy obraz Jana Matejki „Unia Lubelska”, który prezentuje moment składania przez posłów przysięgi. Do tej pory był on dostępny dla zwiedzających. Teraz zostanie jednak ukryty na blisko półtora roku.
– Obraz zostanie przez nas odpowiednio zabezpieczony na czas remontu. Nie opuści on Zamku, jednak będzie niedostępny dla zwiedzających – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.
Z racji swoich pokaźnych rozmiarów obraz nie opuści Zamku, jednak po remoncie zyska nową lokalizację. – Docelowo znajdzie się on w nowo powstałej sali. Obraz zostanie tam umieszczony, kiedy pomieszczenie nie będzie miało jeszcze dachu. To jedyna możliwość, żeby tak duży obraz znalazł się piętro wyżej niż obecnie. Dopiero później zostanie dobudowany dach – dodaje Mieczkowska. Prace z przeniesieniem obrazu zostały zaplanowane na okres letni, żeby wyeliminować czynniki, które mogłyby mu zaszkodzić.
Remont Zamku Lubelskiego
Podczas trwającego już remontu Muzeum Lubelskie zyska dodatkowe 300 mkw. Ta powierzchnia pozwoli na wydzielenie przestrzeni dla wystaw czasowych, które obecnie znajdowały się na korytarzach. Wiele eksponatów zyska nowe miejsca wystawiennicze, co ułatwi zwiedzanie gościom Zamku. Podczas trwania remontu żadna z wystaw czasowych nie będzie odbywała się w głównej siedzibie muzeum.
Remont nie oznacza jednak całkowitego zamknięcia muzeum. – Obecnie prace remontowe trwają w skrzydle północnym, które nie jest już dostępne dla zwiedzających. Postaramy się również, aby Kaplica Trójcy Świętej była otwarta jak najdłużej. Oddziały naszego muzeum będą pracowały bez zmian – mówi dyrektor Mieczkowska.
Co nas czeka
Władze Muzeum Lubelskiego planują również utworzenie nowego Oddziału Muzeum Ziemi Wschodniej Dawnej Rzeczypospolitej, modernizacje wystawy Muzeum Lubelskiego w oddziale Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”, modernizację ekspozycji Muzeum Miasta Lublin w Bramie Krakowskiej oraz przebudowę muru oporowego i schodów wejściowych do donżonu.
Rekordowy 2018 rok
W ubiegłym roku Muzeum Lubelskie na Zamku odwiedziło prawie 280 tysięcy gości, z czego prawie 620 to zorganizowane grupy turystów.
Muzeum Lubelskie powiększyło również swoje zbiory o 1009 muzealiów o łącznej wartości ponad 2 milionów złotych. – Jest to niewątpliwie rekord pozyskanych przez nas eksponatów w ciągu ostatnich lat – zaznacza Mieczkowska.
Zamek Lubelski dzięki dofinansowaniom z Ministerstwa Kultury dorobił się także wyjątkowej inwestycji – drukarki 3D.
– Uznaliśmy, że ten zakup będzie niezbędny w przypadku wizyt osób z różnymi dysfunkcjami, czy niepełnosprawnościami, którym trudniej jest zrozumieć, ile dany obiekt ma lat. Dzięki drukarce będą mogły go dotknąć i obejrzeć – podkreśla dyrektor Mieczkowska.