W tym roku mija 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Z tej okazji Państwowe Muzeum na Majdanku przygotowało wystawę sztuki antywojennej i historyczną grę miejską. Tymi akcentami rozpoczną się obchody rocznicy.

„Lublin pod okupacją niemiecką” – to tytuł edukacyjnej gry miejskiej zorganizowanej z okazji wrześniowej rocznicy. 1 września uczestnicy będą rozwiązywać zadania w poszczególnych punktach miasta, dzięki temu poznają losy okupacyjnego Lublina i lokalizacje najważniejszych niemieckich urzędów i więzień.

W sobotę, 31 sierpnia, odbędzie się oprowadzanie po wystawie sztuki ludowej „Stara śpiewka antywojenna”. 12 obrazów malowanych na szkle autorstwa Zdzisława Walczaka i Janiny Walczak-Budzicz z domu Jarosz to przedstawienia wojny widziane oczami artystów ludowych. Podejmują tematy: okrucieństwa, cierpienia, rozstania, strachu, rozpaczy, śmierci; a przy tym pragnienia pokoju, szczęścia, ładu i miru domowego.

7 września dla wszystkich, którzy będą chcieli dowiedzieć się, jak pierwsze dni II wojny światowej wspominają więźniowie obozu na Majdanku, organizowana zostanie filmowa prezentacja relacji uzupełniona o historyczne zdjęcia Lublina.

Tego dnia odbędzie się też wspomnienie wojennej historii Lublina, która rozpoczęła się wraz z niemieckimi nalotami na miasto. Największy niemiecki atak lotniczy miał miejsce 9 września. O szczegółach tych dramatycznych wydarzeń – o brygadzie pościgowej, która stała wówczas pod miastem i nieskutecznej obronie przeciwlotniczej – będzie można posłuchać podczas wykładu i prezentacji multimedialnej.

Program wydarzeń

Sobota, 31 sierpnia, godz. 12.00

Otwarcie wystawy „Stara śpiewka antywojenna” – obraz wojny widzianej oczami artystów ludowych

Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających

Niedziela, 1 września, godz. 11.00

Gra miejska „Lublin pod okupacją niemiecką” Miejsce: Lublin, plac Litewski

Z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej zapraszamy do wzięcia udziału w edukacyjnej grze miejskiej, zatytułowanej „Lublin pod okupacją niemiecką”. Posługując się kartą zadań i mapą, uczestnicy docierać będą do miejsc, w których napotkają „punktowych”, osoby obsługujące grę. Punktowi przekażą instrukcję i materiały do rozwiązania danych zadań. W ten sposób uczestnicy dowiedzą się, gdzie w czasie wojny zlokalizowane były niektóre z ważnych niemieckich urzędów, instytucji oraz miejsc terroru. Czas potrzebny na wykonanie wszystkich zadań to około 2 godziny.

Aby wziąć udział w grze, należy zgłosić się do punktu startowego gry na placu Litewskim najpóźniej do godziny 13.00. Udział w grze jest darmowy. Aby zgłosić się, należy wysłać maila na adres info@fundacjatrach.org lub 1 września zgłosić się do punktu startowego gry na Placu Litewskim.

Sobota, 7 września

Miejsce: Muzeum, Centrum Obsługi Zwiedzających

Godz. 11.00–11.40 „ A lato było piękne tego roku …” – wybuch II wojny światowej w pamięci świadków.

Godz. 11.45–12.25 „Niemieckie naloty na Lublin we wrześniu 1939 r.” – wykład połączony z prezentacją multimedialną

Na wydarzenia obowiązują zapisy drogą mailową na adres centrum@majdanek.eu lub telefonicznie pod numerem (+48) 81 710 28 33.

Liczba miejsc jest ograniczona.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments