Brodka, Dorota i Henryk Miśkiewicz, Adam Bałdych i Krzysztof Dys oraz Katarzyna Groniec – wystąpią w nieoczywistym dla siebie repertuarze tradycyjnym podczas tegorocznego koncertu re:tradycja w ramach Jarmarku Jagiellońskiego.

W tym roku Jarmark Jagielloński odbędzie się w dniach 16-18 sierpnia. Jednym z najważniejszych punktów programu są koncerty. Muzyka tradycyjna prezentowana jest zarówno na dużej scenie festiwalu, jak również podczas nocnych potańcówek, ale także za dnia na uliczkach Starego Miasta, między stoiskami rzemieślników.

PROGRAM

re:tradycja

16.08 | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Po raz kolejny zobaczymy unikalny na skalę kraju koncert re:tradycja. To produkcja Warsztatów Kultury, w ramach której artyści znani ze współczesnej sceny muzycznej spotykają się w tradycyjnym repertuarze z muzykami wiejskimi. W sierpniu tego roku na scenie Jarmarku Jagiellońskiego wystąpią Dorota i Henryk Miśkiewicz z Janiną Pydo w towarzystwie kapeli, Katarzyna Groniec z Zespołem Śpiewaczym z Dobrowody, Adam Bałdych i Krzysztof Dys we wspólnym występie z wybitnym skrzypkiem Janem Kmitą i jego kapelą oraz Brodka w repertuarze tradycyjnym Beskidu Żywieckiego z Barbarą Biegun i Kapelą Ficek/Blachura.

Rodopi Ensemble – Ścieżki Dionizosa / Tracja – Azja Mniejsza”| Grecja

17 sierpnia | 19.30 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Zespół wykonuje muzykę unikalnej społeczności greckiej mieszkającej na terenie Tracji, w miejscu na styku muzycznych kultur północy, południa, wschodu i zachodu. Rodopi kontynuuje i przekazuje tradycje muzyczne młodszym pokoleniom. Jest jednym z najdłużej działających zespołów muzycznych w regionie Tracji i od wielu lat bierze udział w wydarzeniach i festiwalach. Podczas Festiwalu Alkis Zopoglou z zespołem poprowadzi również warsztaty tańca.

‘ndiaz | Francja

17 sierpnia | 21.00 | Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Zespół wykonuje tradycyjną muzykę bretońską, do której poszczególni muzycy wprowadzają swoje charakterystyczne brzmienia wynikające z wielu doświadczeń muzycznych. Projekt współtworzą Youn Kamm, który przy pomocy trąbki kieruje swoje kroki na nuty pełne zapachu Libanu i Turcji, Yann Corre cały zanurzony w brazylijskim forrò, Jerome Kerihuel, który doskonalił swoją technikę perkusyjną w Indiach i Timothée Le Bour w grze na saksofonie inspirujący się tradycyjną muzyką rumuńską. Koncert w Lublinie będzie pierwszym występem zespołu w Polsce.

Trys Keturiose | Pieśni rytualne pszczół | Litwa

18 sierpnia | 14.00 | Bazylika oo. Dominikanów, ul. Złota 9

Zespół Trys Keturiose od ponad 30 lat wykonuje oryginalne litewskie pieśni polifoniczne zwane sutartinės. Tym, co wyróżnia je na tle litewskiej muzyki ludowej jest różnorodne użycie interwałów, akcentowanych schematów rytmicznych, przeplatanie się głosów, równoczesne wyśpiewywanie dwóch różnych tekstów (głównego oraz refrenu). Grupa ma duże doświadczenie w pieśniach ludowych, lecz nie naśladuje nagrań archiwalnych, ale raczej próbuje zachowywać autentyczny kolor dźwięku sutartines.

Babadag | Polska

18 sierpnia | 20.00 | Plac Dominikański

Babadag to autorska formacja Oli Bilińskiej, w której eksperymentuje ona z interesującymi ją wątkami i warstwami muzyki tradycyjnej, nadając im formy i brzmienia często zupełnie z tradycją nie kojarzone, a kierujące się w stronę elektronicznej psychodelii.

Ola Bilińska zaprosiła do współpracy siostry Kriščiūnaitė z Litwy. Lauksmina, Raminta i Dominyka od najmłodszych lat wykonują wielogłosowe tradycyjne pieśni litewskie. Obok nich na scenie pojawi się także trzech uznanych muzyków polskiej sceny alternatywnej: Hubert Zemler, Sebastian Witkowski i Igor Nikiforow. Liderka, zafascynowana bliskością geograficzną i innością kulturową Litwy oraz nieco egzotycznym pięknem brzmienia litewskiego języka, tym razem wzięła na warsztat sutartinės – prastare litewskie kanony o niezwykle ciekawej strukturze.

Potańcówki Jarmarkowe

16-17 sierpnia | 22.00 | 18 sierpnia | 21.30 | Plac Dominikański

Jarmark Jagielloński nie mógłby się odbyć bez muzyki tradycyjnej z Polski oraz Jarmarkowych Potańcówek, które zaczynają się tuż po zachodzie słońca. Tak też będzie w tym roku. Przez trzy wieczory festiwalu będziemy mogli tańczyć na deskach do muzyki granej na żywo przez wiejskie kapele, bądź młodych artystów uczących się od wiejskich mistrzów. Każdy wieczór otworzy występ Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Usłyszymy polki, oberki, majdaniaki, podróżniaki, marsze, walce i fokstroty. Przy muzyce granej na żywo będzie można bawić się do późnych godzin nocnych, wirując przy akompaniamencie ludowych melodii. Tradycyjne dźwięki zapewnią także: Kapela Butrynów, Kapela Dobrzeliniacy, Kapela Zwykli Ludzie, Kanka Franka, Kapela Jana Kmity, Janusz Prusinowski Kompania, Kapela Zedel/Gromadzka/Rosik.

Inne atrakcje

Przez cały czas trwania festiwalu, od piątku do niedzieli, na uliczkach Starego Miasta w Lublinie będzie można także usłyszeć tradycyjne melodie grane przez kapele: Kanka Franka, Przodki, Kapelę Ziemi Suskiej, Kapelę Babiogórską, Kapelę Butrynów oraz Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego. Spacerując między straganami Jarmarku Rzemieślniczego, będziemy mogli poczuć rytm, którym tętniła niegdyś wieś. Nie zabraknie też ukochanych przez uczestników Jarmarku Jagiellońskiego parad z kurą – symbolem festiwalu, której przygrywać będzie Orquestrina Trama z Hiszpanii. To zespół wykonujący tradycyjną muzykę inspirowaną głównie tradycjami muzycznymi Pirenejów, ale także kraju Basków, Aragonii i Andory. Parady poprowadzą niezawodni artyści Fundacji Sztukmistrze.

Fot. Bartek Żurawski/ Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments