Wypoczynek w ciepłych krajach to niezwykle popularna forma spędzania urlopu, nie tylko w sezonie wakacyjnym. Każdy znajdzie coś dla siebie. Sprawdziliśmy, jakie kierunki wybierają lublinianie.

– Najczęściej wybierane kierunki na wakacje to Turcja i Grecja. Te wycieczki są kupowane głównie przez rodziny z dziećmi. Lublinianie często decydują się także na Bułgarię, do której leci się z lubelskiego lotniska – mówi Jacek Woźniak, właściciel biura turystycznego Happy Tour.

Najwięcej na zagraniczne wakacje wydają rodziny z dziećmi. Związane jest to zarówno z liczbą osób, jak i rozbudowaną ofertą, którą wybierają najczęściej.

– Około 70 proc. klientów kupuje tygodniowe wczasy. Dla rodziny 2+2 w opcji All inclusive w popularnych krajach, takich jak: Grecja, Bułgaria i Turcja, ceny zaczynają się od 6 tysięcy zł w hotelu 3*. Pary bez dzieci najczęściej rezygnują z wyżywienia All inclusive, a wybierają hotele z wyżywieniem HB (śniadania i obiadokolacje), dzięki czemu koszt takiego wyjazdu z przelotem i 7 noclegami maleje do 2 tys. od osoby – wylicza Jacek Woźniak.

Na leżaczku, czy w trasie?

Każdy odpoczywa inaczej, jedni opalając się i pływając w basenie, drudzy – przemierzając kilkukilometrowe odległości pieszo, odkrywając kulturę, historię i przyrodę danego miejsca.

– Rodziny z dziećmi przy wyborze miejsca wypoczynkowego kierują się głównie ceną oraz atrakcjami hotelowymi: dostępem do aqua parku, placami zabaw. Głównie spędzają czas na terenie hotelu, korzystając ze słońca, basenów, ciepłego morza oraz animacji dla dzieci i dorosłych organizowanych na terenie obiektu – podkreśla Woźniak. – Osoby, które wolą spędzać swoje wczasy aktywnie, najczęściej wybierają wycieczki objazdowe. Dzięki takiej formie wypoczynku, mają możliwość poznania wielu ciekawych miast i wiosek regionu oraz posmakowania lokalnej kuchni – mówi właściciel Happy Tour.

Last minute, czy first minute – co się bardziej opłaca?

Wyjeżdżając w popularnym okresie wakacyjnym rzadko można trafić na dobrą ofertę last minute. Najatrakcyjniejsze wycieczki od wielu lat rozchodzą się w opcji first minute z ponad półrocznym wyprzedzeniem. Ale oferty last minute świetnie sprawdzą się jako ucieczka od zimowej końcówki roku.

– Polecamy skorzystać z prawdziwych ofert last minute w listopadzie i pierwszej połowie grudnia. Kraje wybierane przez podróżników w tym okresie to Wyspy Zielonego Przylądka, Kenia, a także Gambia – mówi pan Jacek. I dodaje: – Co ciekawe, wyjazd w tych kierunkach lub na Kubę, Dominikanę, czy do Emiratów Arabskich kosztuje prawie tyle samo, co wyjazd na wczasy w sierpniu do Grecji. Jest to koszt już od 2 700 zł na osobę za 7- lub 10-dniowy pobyt z noclegami, posiłkami i przelotem.

Zalecane szczepienia

A jak wygląda kwestia szczepień? WHO dzieli szczepienia na obowiązkowe (np. na żółtą gorączkę w większości Afryki tropikalnej) oraz zalecane. Jednak zdecydowana większość podróżników ignoruje te wskazania.

– Większość ludzi się nie szczepi, ponieważ jedyną chorobą tropikalną, która może teoretycznie wystąpić podczas wyjazdu egzotycznego jest malaria, na którą nie ma szczepionki. Można brać tylko leki zapobiegawcze. Robi to ok. 50 proc. wyjeżdżających – dodaje Woźniak.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments