W okresie Bożego Narodzenia staramy się, by nasze mieszkania wyglądały odświętnie. Najważniejszą dekoracją na Boże Narodzenie jest oczywiście pięknie przystrojona choinka, ale ozdabiamy nasze wnętrza także kwiatami doniczkowymi. Najpopularniejsza z nich jest gwiazda betlejemska, ale coraz częściej wykorzystuje się cyklameny, grudniki oraz azalie.

Gwiazda betlejemska

Gwiazda betlejemska, Poinsecja, Wilczomiecz nadobny – pod takimi nazwami znaleźć można kwiat gwiazdy betlejemskiej, jeden z wielu symboli świąt Bożego Narodzenia. To żywa ozdoba świąteczna, która kolorystycznie wpisuje się w klimat świąt i nadaje im pełniejszy kształt. Jej ozdobą są podkwiatki – barwne liście – najczęściej w różnych odcieniach czerwieni, ale także różowe, pomarańczowe, łososiowe bądź białe. Wraz z niepozornymi żółtymi kwiatami, umieszczonymi w centrum, tworzą one kwiatostan w kształcie gwiazdy. Podkwiatki utrzymują się na roślinie przez wiele tygodni, czasem nawet do wiosny. Jej popularna nazwa – poinsecja – pochodzi od nazwiska pierwszego ambasadora Meksyku Joela Poinsettego, który był dyplomatą i botanikiem. Jemu zawdzięczamy odkrycie tej rośliny dla Europejczyków.

Grudnik (Schlumbergera)

Grudnik, znany też jako zygokaktus bądź kaktus Bożego Narodzenia, to kwitnąca roślina doniczkowa chętnie kupowana przed Bożym Narodzeniem. Jeszcze inną nazwą tej popularnej kaktusowatej rośliny doniczkowej jest schlumbergera – od nazwiska francuskiego pasjonata kaktusów. Ta efektowna roślina pochodzi z tropikalnych lasów brazylijskich, gdzie porasta drzewa i skały. Ma piękne kremowe, różowe lub czerwone kwiaty w kształcie długich dzwoneczków na końcach ciemnozielonych pędów. Kwitnie zwykle pod koniec listopada i na początku grudnia stanowiąc atrakcyjną zimową ozdobę naszych mieszkań.

Cyklamen perski

Jabłko ziemne, rzepa leśna, gdula czy fiołek alpejski – oto nieznane nazwy coraz bardziej popularnej rośliny doniczkowej, która może zdobić nasze mieszkania także w okresie Bożego Narodzenia. Cyklamen perski rośnie w stanie naturalnym na terenach nad Morzem Śródziemnym (południe Grecji i Turcji, zachodnia Syria, Jordania i Liban, Izrael, Algieria oraz północna Tunezja). Cyklameny mają piękne kwiaty, kształtem przypominające motyle, barwy od białej do czerwonej, z całobrzegimi lub postrzępionymi płatkami.

Azalia

Azalia doniczkowa to jedna z najpopularniejszych kwitnących roślin wykorzystywanych do dekoracji wnętrz zimą i wczesną wiosną. Na rynku dostępnych jest wiele odmian azalii o pojedynczych bądź pełnych kwiatach barwy od białej, przez różową do amarantowej. Azalie można formować uzyskując kształt miniaturowego drzewka. Rośliny kwitną od listopada do maja, ale są też odmiany wczesne kwitnące już w październiku.

Jak pielęgnować rośliny, nie tylko w okresie świąt, przeczytacie na muratordom.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
oceniany
najnowszy najstarszy
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
2 lat temu

Piękna jest legenda o kwiecie Bożego Narodzenia, czyli tzw. gwieździe betlejemskiej 🙂 Jak dla mnie numer 1 jeżeli chodzi o świąteczne roślinki. U mnie w domu, odkąd pamiętam przystraja się nimi dom na święta. Magicznie to wygląda 🙂