Noc Kultury co roku przyciąga setki tysięcy widzów. Spektakle, uliczni artyści i kolorowe instalacje z każdą edycją są coraz bardziej wymyślne i ciekawe. W tym roku ta wyjątkowa noc wypada z 1 na 2 czerwca. Również i tym razem nie zabraknie atrakcji, którymi będą mogli cieszyć się mieszkańcy Lublina i turyści.

W programie imprezy znalazło się wiele wydarzeń artystycznych. Jeżeli zastanawiacie się, które wybrać, to specjalnie dla was przygotowaliśmy subiektywny przewodnik po Nocy Kultury 2019.

Los Latinos en Lublin (Latynosi w Lublinie)

Restauracja Dolce Vita zaprasza na noc latynoskich rytmów. Już od godz. 19 odbędą się prezentacje multimedialne, spotkania z zagranicznymi mieszkańcami województwa lubelskiego, zajęcia i pokazy taneczne. Poznamy Argentynę, Meksyk, Venezuelę, Kolumbię, Chile i Hiszpanię.

Miasto-Księga

Grupa „Kamienica Plac po Farze 6” zorganizowała wyjątkową instalację, która przywołuje legendę o Śnie Leszka Czarnego. Założeniem projektu jest instalacja umieszczona w bramie, w formie otwartej księgi a w niej wycięte słowa. Strumień światła przenosi obraz liter na ściany bramy, która jest symbolem przejścia pomiędzy dwoma światami, połączeniem z rzeczywistością historyczną. W przestrzeni bramy wybrzmi również słowo mówione.

Słowo Daję

To zaaranżowany spacer ulicą Olejną, na której znajdą się realizacje artystyczne przygotowane specjalnie na ten wieczór. Wchodząc od strony Rynku zobaczymy gigantyczną opartą o kamienicę książkę. Kolejny element to instalacja przygotowana przez pracowników i przyjaciół Pubu Publika, będzie to girlanda z balonów i książek, w których zamknięto światło i słowa.

Skwer przy ul. Olejnej stanie się przestrzenią dla słów. Będą tam biurka z maszynami do pisania, czekające na dłonie gości Nocy Kultury, pamiątkowa księga, w której będą mogli napisać, czego życzą Nocy Kultury. To właśnie tam zobaczymy kredal Dobre Słowa, czyli wielkoformatowy rysunek kredą na ścianie budynku

Glass Harmonica i inne dźwięki

To niezwykły instrument, który pojawi się w Wirydarzu Klasztoru Ojców Dominikanów. Od godz. 19 artyści będą wygrywać na nim niesamowite melodie. Harmonika szklana to podłużna, drewniana skrzynia na czterech nogach, wewnątrz której umocowanych jest współosiowo kilkadziesiąt szklanych talerzy. Za pomocą mechanizmu napędzanego pedałem są one wprawiane w ruch obrotowy.

Plac Po Farze Wam pokaże

To obiekty artystyczne znajdujące się właśnie na placu Po Farze. Zobaczymy Neonową ścianę, Kwiat jednej Nocy, Kosmos, Koralowiec Morski, Miasto-księgę, Okienne wycinanki i Okna czasu/spojrzenie na sztukę.

Kwiaty z probówki

To instalacja przygotowana przez Pawła Totoro Adamca na balkonie kamienicy przy ul. Grodzkiej 7. Jej głównym elementem będą żywe kwiaty w postaci instalacji opartej na setkach próbówek i fiolek, do których trafią egzotyczne gatunki roślin ciętych. Ażurowa konstrukcja zawiśnie naprzeciwko bramy Ku Farze.

Roztańczony plac Litewski

Podczas Nocy Kultury na placu Litewskim będziemy mogli wspólnie tańczyć i śpiewać oraz bawić się w rytm ludowych opowieści. Wydarzenie będzie połączone z akcją Całą Polska Tańczy Hula. Będą tańce po lubelsku, kurs Swingu i Tango Milonga.

Scena na Rybnym

Plac Rybny również będzie miejscem ciekawych występów. Wystąpią kabarety, artyści ze spektaklami o tematyce nawiązującej do miasta i dramaty Bolesława Leśmiana. Nie zabraknie też Baśni Flamenco, czyli spektaklu tanecznego bazującego na technice flamenco z elementami innych technik tanecznych, wykorzystującego multimedia.

Koziołek Skejciołek

To idealny pokaz specjalnie dla miłośników mocnych wrażeń z lubelskim akcentem. Na placu przed Centrum Kultury pojawi się deskorolkowa historia herbu Lublina. Koziołek Skejciołek to teatr pacynkowy oraz teatr żywego aktora. Na program wydarzenia będzie składać się 30 minutowy spektakl teatralny i warsztaty, podczas których dzieci będą mogły poznać technikę jazdy na deskorolce.

Podniebne akrobacje

Plac przed Trybunałem Koronnym opanują podniebni akrobaci. Już o godz. 19 wystąpi Fundacja Sztukmistrze i dziecięca grupa Tęczowe Chmurki. Wystąpią także dorośli artyści m.in. ze Strefy Wysokich Lotów oraz Strefa Tańca w Powietrzu. Pokazy potrwają do północy.

Muzyczny Most Kultury Nocą

Na Moście Kultury podczas imprezy usłyszymy dużo dobrej muzyki granej na żywo. O godz. 19 wystąpi Odpust Zupełny, czyli zespół muzyki dawnej inaczej. Później Sound’d Good, WITA-MINA D, czyli mieszanka reggae, rap, pop/rock z elementami jazzu i Maciejowa Kapela.

Scena balkonowa Trybunału

Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie zaprasza na serię niezwykłych mini koncertów na balkonie Trybunały Koronnego. Balkon kamienicy w centrum Starego Miasta stanie się sceną, z której popłyną dźwięki klasycznej muzyki. Usłyszymy trąbkę, wiolonczelę, skrzypce i kwartet saksofonowy.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments