Lubelska Noc Kultury już za chwilę (1/2 czerwca). Po raz 18. uliczki Starego Miasta w Lublinie przemienią się tak, że nawet mieszkańcy i mieszkanki nie będą w stanie ich rozpoznać.

Na 7 godzin miastem zawładnie sztuka. W tym roku w programie Festiwalu nie zabraknie zarówno wielkoformatowych realizacji, jak i małych form artystycznych. Na publiczność czekają również koncerty, pokazy, wystawy i spektakle. To jedyna taka noc w roku, kiedy niemożliwe stanie się możliwe. Jedno jest tylko pewne – Lublin znów nas zaskoczy!

Przygotowaliśmy naszą subiektywną listę punktów programu Nocy Kultury, które mogą najbardziej zadziwić publiczność festiwalu.

HEROINY| 19.00–2.00 | Rynek 9 – Kamienica pod Lwami

Podczas festiwalu nie zabraknie także wieloformatowych instalacji, które zaskoczą publiczność różnorodnością i sposobem myślenia o sztuce i przestrzeni. Jedną z nich z pewnością będą „Heroiny”, czyli białe botaniczne formy inspirowane kwiatami maku i makówkami. – W tym roku chciałbym wprowadzić element niespodzianki, zaskoczenia. Instalacja będzie wyłaniała się z jednej z kamienic na Starym Mieście. Zawiera w sobie kilka podtekstów, ale będą one do własnej interpretacji każdego oglądającego. To praca z architekturą, więc bardzo zależy mi na symbiozie z otoczeniem – opowiada Jarosław Koziara, autor instalacji „Heroiny”.

Intermittencies of the Night – mural Pablo Caviedesa | 19.00–2.00 | ul. Jezuicka 13

Do zdecydowanie dużych i spektakularnych będzie zaliczał się także mural. Tej formy sztuki na Starym Mieście w Lublinie jest bardzo niewiele, a w szczególności takich autorstwa artystów z Ameryki Południowej. Projekt będzie ucieleśnieniem hasła tegorocznej edycji festiwalu, czyli neurony miasta i został specjalnie zaprojektowany i stworzony na tę okazję przez niezwykle interesującego i wszechstronnego ekwadorskiego artystę Pablo Caviedesa.

Mistrzowie ognia w Browarze Perła! | 21.00–2.00 | Perła – Browary Lubelskie

Eksplodujący statek kosmiczny? Człowiek będący żywym miotaczem ognia? Odwiedź w Noc Kultury Perłę – Browary Lubelskie S.A. na Bernardyńskiej 15 i zobacz mistrzowskie, wybuchowe, a przede wszystkim widowiskowe pokazy fireshow! „Solarsi” to najnowszy pirotechniczno-ogniowy spektakl artystów Fundacji Sztukmistrze, w którym wypełniony ładunkami pirotechnicznymi statek kosmiczny spróbuje wznieść się w przestworza. Z kolei niesamowity występ plucia ogniem Marcina Exa Styczyńskiego nie tylko zapiera dech w piersiach, lecz także nadaje nowe znaczenie wyrażeniu „zionąć ogniem”.

Harmonogram

21.00–21.30, 23.00–23.30, 1.00–1.30 | Fundacja Sztukmistrze – „Solarsi”

21.45–22.30, 23.45–0.30, 1.30–2.00 | Marcin Ex Styczyński – Plucie Ogniem

Jonasz | 19.00–2.00 | plac Po Farze

Na placu Po Farze zaskoczy nas konstrukcja wypleciona z wikliny, do której będzie można wejść do środka. – Poczujcie się w niej jak ryby, które odłączają się od ludzkiej ławicy i nie dają się jej połknąć. Wyobraźcie sobie, że przenosicie się do czasów biblijnych i pływacie jak Jonasz w brzuchu wieloryba. Makroświat zmienia się tu w mikroświat – opowiadają o swojej pracy Karolina Ben oraz Anna Elsner.

AutoBór | 19.00–2.00 | ul. Lubartowska na wysokości placu Łokietka

Coś co widzimy na co dzień, ale w zupełnie innej odsłonie – trolejbus. Na Nocy Kultury zabytkowy egzemplarz zamienimy w szklarnię pełną zielonych, pachnących roślin. Daj się porwać, tej Nocy nikt nie sprawdza biletów! Po przekroczeniu progu AutoBoru znajdziesz się w zakątku odizolowanym od powszechnego miejskiego pejzażu. Realizacja jest możliwa dzięki wsparciu MPK Lublin i Lubelskiego Rynku Hurtowego S.A. w Elizówce. Autorzy i autorki: studentki i studenci WA UMCS pod kierunkiem Barbary Niścior.

Syndrom | 19.00–00.00 | Jezuicka 10

Lód w czerwcu, widziany w innym kontekście niż kubek z chłodzącym napojem, również może zaskoczyć. Tylko tej nocy zobaczysz prace graficzne zrobione techniką sitodruku i umieszczone na lodzie, który stopniowo topiąc się, zmieni położone na nim obrazy. Prace te rzucają światło na trudny problem syndromu rezygnacji wśród dzieci i młodzieży w obozach dla uchodźców. Autorką pracy jest Irena Zieniewicz, a kuratorkami Magdalena Zieniewicz i Marzena Gałecka z Galerii Terytorium.

Wstrzymaj oddech – instalacja Klaudii Rutkowskiej/ , 19.00-2.00/ Szambelańska 1-5

Zatrzymaj się na chwilę w iluzorycznym miejscu. Zauważ, jak natura przenika miejskie mury niczym splątana sieć neuronów, w instalacji imitującej nasze najbliższe otoczenie. To pierwsza instalacja artystki przekraczająca ramy obrazów, które tworzyła dotychczas. Wychodzące z bruku ulicznego pnie drzew, konary przenikające budynki jako idealna sceneria do chwilowej pauzy. Głęboki wdech, spokojny wydech i tutaj chwila przerwy… Znajdujesz się w miejscu, które otula, wycisza i łączy naturę z urbanizacją, niczym neurony miasto.

Monstrum ex machina – instalacja Oli Artyszuk /  19.00-2.00/ plac Po Farze

Zmierz się z potworem codzienności, aby obudzić w sobie moc do pozytywnych zmian. Koniecznie zobacz symboliczne, wielobarwne monstrum – wytwór naszych myśli, słów i doświadczeń w dobie postępu cywilizacyjnego. „Monstrum ex machina” fascynuje swoją wielobarwną, monumentalną obecnością i przenika do głębszych warstw ludzkiego doświadczenia, bo każdy w swoim życiu staje w obliczu różnych potworów – tych dosłownych i tych symbolicznych.

Neuroprzekaźnik kultury – instalacja Małgorzaty Bronki z muzyką Wojciecha Rusina/ 19.00-2.00 / plac Rybny

Znane wszystkim drzewo w nowej odsłonie! Teraz możecie podzielić się z nim myślami, a nawet zawierzyć mu swoje najskrytsze tajemnice! Wystarczy zawiesić je na nim, a następnie usiąść i chwilę się zrelaksować w blasku świateł, które będzie od niego biło.

Neurony Lublina | instalacja Sylwii Głań /19.00-02.00/ Grodzka 7 

Czy mapa Lublina może być utkana? Oczywiście, że tak! Zobaczcie, jak wygląda nasze miasto wykonane z nitek i tekstyliów. Autorzy mapy o swoim pomyśle: „Ulice i ciągi komunikacyjne są aksonami miasta. Mieszkańcy nieustannie za pomocą nich przemieszczają się do różnych destynacji, dzięki czemu miasto żyje, rozwija się, a dokładniej – funkcjonuje. Tkanina będzie przedstawiała te połączenia. Na podstawie mapy zostaną utkane ulice oraz inne ciągi komunikacyjne w formie przypominającej sieć neuronów – połączeń pomiędzy strategicznymi punktami miasta”.

Ranne ptaszki | instalacja Natalii Bak / 19.00-2.00/ Grodzka 7 – balkon

Słowa mają potężną moc, która rani, krzywdzi, wpływa na drugiego człowieka, zmienia go czy wreszcie zamyka. Wystawą „Ranne ptaszki” odpowiadamy na ten problem. Jest to zobrazowanie słów, które tak bardzo czasem bolą i zamykają nas w klatkach niczym ptaki. To właśnie je będzie można podziwiać na wystawie. Ceramiczne ptaszki, inspirowane sztuką origami i zamknięte w stylowych klatkach, czekają na Was!

Naśladowanie – instalacja Inny Berezki/ 19.00-2.00 /Złota 3 (fasada)

Praca rozsiana po Starym Mieście. Szukajcie fragmentów filcowanej mozaiki poukrywanej w ubytkach kamienic.

Zagubieni w sieci / 19.00-2.00 /ku Farze

Instalacja artystyczna rodem z dżungli zawita do Lublina! Fluorescencyjna pajęczyna utkana przez młode artystki, a pod nią kolorowy mech jak z krainy czarów sprawi, że zatracicie się w magicznej atmosferze!

Autorki / Organizatorzy:  Julia Buczyńska, Aleksandra Kwaśny, Aleksandra Misiopecka

Nie zawsze… – instalacja Wioletty Staffińskiej / 19.00-2.00/ Zaułek Hartwigów 

Gromada ludzio-owadów lub owado-ludzi poukrywana wsród drzew czeka, aż ją odkryjesz. Wykonane z drutu, tkaniny i kartek figurki dodadzą uroku i tajemniczości miejskiemu krajobrazowi, zachęcając do eksploracji i odkrywania Lublina na nowo.

Magia światła nocy – instalacja Blanki Rzepeckiej / 19.00-2.00/ ul. Szambelańska 1

Wszyscy chyba znają łapacze snów, a czy wiecie jak wygląda łapacz światła? „Magia światła nocy” to instalacja artystyczna, która zaprasza do interakcji z tańczącymi refleksami. Konstrukcja poprzez rozszczepienie światła rozprowadza dookoła kolorowe bliki. Dzięki wykorzystaniu surowców z recyklingu jest to praca przyjazna dla oczu i środowiska. Zanurz się w magii światła i poczuj jak we śnie! – zaprasza artystka.

Magiczne owoce – instalacja Alicji i Macieja Sadowskich/ 19.00-2.00/ plac Rybny

Tego lata drzewo na placu Rybnym wykształciło niecodzienne owoce. Są delikatne, wręcz ażurowe, a ich struktura splątana niczym siatka neuronów. Tworzą ze sobą delikatne połączenia wymiany energii. Kolorowe światła rozświetlają organiczne kształty. Siądź na chwilę na ławce w kształcie okręgu, wsłuchaj się w szum liści. Daj się oczarować niezwykłym impulsom życia.

Korzenie – instalacja Sylwii Kur / 19.00-2.00/ ul. Olejna – brama

Obejrzyj nowoczesną formę tradycyjnego haftu krzyżykowego. Zdziwisz się, jaką inspirację może zapewnić powrót do korzeni.

1,5 tony Matejki – instalacja artystyczna |  19.00-00.00 / Narutowicza 4 – parking

Czy wiecie, że mieszkańcy Lublina ocalili „Bitwę pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi”? Te dwa słynne obrazy Jana Matejki, podczas II wojny światowej, przez ponad cztery lata były ukrywane w naszym mieście. Ta instalacja to nie tylko okazja do upamiętnienia bohaterskich czynów przeszłości, lecz także możliwość zrozumienia głębszego znaczenia sztuki i historii dla społeczności lokalnej. Bez wątpienia skłoni ona festiwalową publiczność do zanurzenia się w historię i kulturę, która kształtowała Lublin i cały naród.

A nuż, widelec… – instalacja Agaty Zwierzyńskiej / 19.00-2.00 / Ku Farze

Stare metalowe łyżki i łyżeczki zebrane przez Warsztaty Kultury znalazły nowe życie w rękach Agaty Zwierzyńskiej w postaci mobilu. Instalacja zawiśnie w urokliwej uliczce Ku Farze.

Chłopiec myjący zęby – animacja Bartłomieja Polaka / 21.30-2.00/ ku Farze

Ożywiony lubelski witraż, który w dynamicznej formie zostanie wyświetlony na ścianie jednej ze staromiejskich kamienic. Niezwykły, świecki witraż przedstawiający chłopca myjącego zęby obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. Praca wyszła z krakowskiego warsztatu Romana Ryniewicza i jest wyjątkowa, bo nie powstała dla kościoła, tylko dla budynku użyteczności publicznej.

Japońskie patio – instalacja |  19.00-0.00 / Warsztaty Kultury w Lublinie – Grodzka 7, patio

Chwila wytchnienia podczas nocokulturowych wędrówek. Będzie można odpocząć, słuchając dzwonków koshi, które symbolizują cztery żywioły i zrelaksować się, grabiąc fale na piaskowych ogrodach zen.

Autorki / Organizatorzy: Warsztaty Kultury w Lublinie

archi-TEKTURA krajobrazu – instalacja studentów kierunku Architektura Krajobrazu KUL pod kierunkiem Pawła Adamca/  19.00-2.00/ Złota 5

Miejska tekturowa dżungla urządzona jak ogród botaniczny! Będziecie mogli poznać wiele gatunków istniejących roślin. Czy tej nocy zakwitnie dziwidło? Tego nie wiemy, ale na pewno zobaczycie Bukietnicę Armolda.

Scena Rapu | Mandzik – koncert / 20.30-21.30/ Żmigród 10 – boisko za ZSE im. A. i J. Vetterów

MANDZIK – białoruski artysta hip-hopowy, który przebywa na przymusowej emigracji ze względu na swoje poglądy polityczne. W swojej muzyce łączy teksty semantyczne i współczesne motywy elektroniczne. Tworzy zarówno w nurcie oldschoolowego hip-hopu, jak i współczesny Drum’n’Bass. Słuchając jego twórczości, poczujecie wiele pozytywnych emocji i zanurzycie się w refleksji.

Noc w Archiwum – obraz i dźwięk | Archiwum Państwowe w Lublinie/ 21.00 – 23.30 pokaz filmów / Archiwum Państwowe w Lublinie, Jezuicka 13

Nie wiemy jak hartowała się stal, ale za to wiemy, jak lata helikopter oraz skąd biorą się kulki w łożyskach! Zapraszamy na przegląd starych filmów z zachowanych m.in. w aktach Fabryki Łożysk Tocznych w Kraśniku, Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego w Świdniku czy z innych miast województwa lubelskiego. Będzie to sentymentalna podróż w przeszłość, w której będzie możliwość dowiedzieć się, jak pracowano, obchodzono państwowe święta, ale też jak spędzano czas wolny i wakacje nad jeziorami! Wszystko to obejrzycie w przestrzeni dziedzińca budynku Archiwum Państwowego w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13 (wejście od placu Katedralnego).

Festiwal Spotkań Kultur AKIRA/  19.00-2.00/ Niecała 1

Czym jest Otwarta Strefa Programowa (OSP)? OSP jest to wydzielona część programu Festiwalu Spotkań Kultur AKIRA, w ramach której wejście jest darmowe dla każdego odwiedzającego. OSP będzie ulokowane na terenie boiska sportowego znajdującego się przy Szkole Podstawowej nr 24 im. Partyzantów Lubelszczyzny w Lublinie przy ul. Niecałej 1 –głównego obiektu naszego Festiwalu. Budynek szkoły zostanie oświetlony wielobarwnymi kolorami, co spowoduje, że będzie widoczny z daleka.

W ramach Otwartej Strefy Programowej uczestnicy zobaczą:
– Strefę Wystawców – 40 stoisk z całej Polski, Włoch i krajów Azji, na których będzie można zakupić nie tylko pyszne jedzonko, lecz także prace od rzemieślników i rękodzielników (kolczyki, maskotki, breloki, ubrania, naszywki, obrazy i wiele więcej),
– Konkurs ITASHA CarCosplay – prezentacja aut i motocykli w konwencji Cosplay/Itasha,
– Stoiska gastronomiczne z potrawami Azjatyckimi, tradycyjne zapiekanki i hot-dogi oraz Bubble Tea,
– Stoisko z lodami prosto z Włoch,
– Stoiska miejskich firm,
– Strefę Miejskiej Ekologii (gry i zabawy dla dzieci),
– Strefę Dziecka wraz z dmuchańcem i zabawami towarzyszącymi,
– W ramach programu Akiry przyjadą do Lublina cosplayerzy, influencerzy oraz youtuberzy z całego kraju.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments