Enigmatyczne nazwy stanowisk pracy stały się normą. Zagadkowe skróty myślowe i anglicyzmy mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego poszukującego pracy. Co ciekawe, po odszyfrowaniu nazw, stanowiska okazują się bardzo ciekawe i rozwijające. Co jeszcze ciekawsze – można je znaleźć w lubelskich firmach!
GRC Consultant
Liczby nie kłamią – usługi IT to najszybciej rozwijająca się branża w Lublinie. Nie powinien zatem dziwić fakt, że powstaje coraz więcej stanowisk pracy dla specjalistów w tej dziedzinie. Na początek weźmy na tapet GRC Consultanta – kim jest, co robi, na czym powinien się znać? Skrót GRC oznacza „governance, risk, compliance”, a samo stanowisko łączy zagadnienia z zakresu rozwiązań IT i bezpieczeństwa danych. Kandydat powinien znać normy ISO dotyczące zarządzania jakością, usług IT oraz bezpieczeństwa przechowywania i przetwarzania informacji. Poza tym wymaga się od niego zachowania czujności w zmianach prawnych, umiejętności poprawnego analizowania przepisów i znajomości szeroko pojętej informatyki. GRC Consultant w swojej pracy zajmuje się kontrolą przeprowadzanych operacji, zwraca uwagę na zachowanie norm bezpieczeństwa, przyglądając się pracy ludzi i analizując wykorzystywane przez nich narzędzia – programy, systemy i sprzęt komputerowy.
Full-Stack Developer
Jednym z najczęściej pojawiających się stanowisk pracy na lubelskim rynku IT jest jednak Full-Stack Developer. Termin być może doskonale znany w świecie informatycznym, ale osobom z zewnątrz najpewniej nie powie zbyt wiele. Full-Stack Developera można śmiało nazwać człowiekiem renesansu w swojej branży. To pracownik wszechstronny, któremu nieobcy jest ani front-end, ani back-end, ani nawet bazy danych, a zatem potrafi postawić aplikację na nogi, a potem kształtować ją i dopasowywać do wymagań klienta. Tacy specjaliści poszukiwani są zarówno przez duże lubelskie firmy, które cenią sobie ich niezawodne wsparcie, a także małe lokalne przedsiębiorstwa zatrudniające kilku pracowników. Jak zostać Full-Stack Developerem? Wystarczy znać przynajmniej jeden popularny framework, jeden język programowania, być zaznajomionym z technikami przechowywania danych, koncepcjami front-endowymi, obsługą serwerów w chmurze…
Kreatywny webmaster
Wielozadaniowość czeka również na osoby, które zdecydują się aplikować na stanowisko kreatywnego webmastera. Jest to bowiem miejsce pracy dla osób zainteresowanych z jednej strony IT, a z drugiej sprzedażą i marketingiem. Do zadań kreatywnego webmastera będzie należało budowanie stron internetowych, tworzenie grafiki komputerowej i optymalizowanie stron pod kątem SEO. Ale to jedna strona medalu. Po drugiej znajdzie się podsuwanie skutecznych, kreatywnych rozwiązań, tworzenie projektów na zlecenie klientów, a także podtrzymywanie z nimi trwałych relacji. Od kandydata wymagana jest głowa pełna nietuzinkowych pomysłów, decyzyjność, umiejętność pracy w grupie oraz kilka kompetencji twardych – znajomość platform do tworzenia stron www i programów graficznych. Pracę tego typu oferują lubelskie agencje marketingowe i przedsiębiorstwa kreatywne.
Product manager
Kreatywne miejsce pracy można znaleźć również między innymi w prężnie działającej w Lublinie branży biotechnologicznej i przetwórstwie żywności. To takich z pewnością należy stanowisko Product Managera. Początkowo w zakres jego obowiązków wchodziło wdrażanie i nadzór produkcji. Coraz częściej jednak osoba zatrudniona na tym stanowisku jest odpowiedzialna za prowadzanie strategii sprzedaży produktu i ogólną koncepcję marketingową. Kandydat do takiej pracy musi posiadać nie tylko wiedzę z zakresu analityki medycznej czy technologii żywienia, ale też szereg kompetencji miękkich takich jak decyzyjność, komunikatywność czy kultura osobista.
Operator CNC
Aby dotrzeć do całej prawdy o operatorze CNC, trzeba najpierw opowiedzieć o maszynach CNC. Jak mówi nazwa, Computerized Numerical Control, to sprzęt sterowany komputerowo, który służy do szybkiej, precyzyjnej i powtarzalnej obróbki materiałów. Do grupy należą frezarki, tokarki i elektrodrążarki. Pracownik ustawia odpowiednie parametry za pomocą interfejsu, a maszyna ze starannością wykonuje polecenia. Czym się zajmuje operator CNC? Programuje urządzenia, kontroluje ich pracę i dba o ich stan techniczny. Od kandydata wymagane jest wykształcenie techniczne, umiejętność odczytywania rysunku technicznego, a nierzadko też znajomość języka angielskiego, w którym zapisywana jest dokumentacja sprzętu. Pracę na tym stanowisku proponują firmy z lubelskiego sektora produkcyjnego.
Specjalista ds. utrzymania ruchu
Miejsca pracy dla specjalistów zajmujących się utrzymaniem ruchu czekają w przemyśle o różnym profilu działalności. W Lublinie będzie to między innymi przemysł mechaniczny i maszynowy, spożywczy i biotechnologiczny. Utrzymanie ruchu to jeden z fundamentów produkcji. Trudno o efektywność, gdy podczas drogi, którą przechodzi produkt, zanim trafi do sprzedaży, zdarzają się usterki maszyn. Specjaliści w tym temacie są zatem nieodzowni. Do ich zadań należy dokonywanie przeglądów, usuwanie awarii, programowanie, wdrażanie usprawnień i instalowanie nowych maszyn.
Poszukiwacz ciekawej pracy
Tak można powiedzieć o każdym, kto planuje zmianę pracy lub zdobycie pierwszych szlifów w karierze zawodowej. Strony lubelskich firm i ich oferty pracy oraz staży i praktyk znaleźć można na portalu praca.lublin.eu.