Początek października to w lubelskim skansenie święto lnu i związanych z nim zwyczajów. Już w najbliższą niedzielę (7 października) po raz kolejny cofniemy się w czasie, by przypomnieć sobie jak wyglądało zbieranie i obróbka jednego z najzdrowszych i najlepszych materiałów naturalnych.

Historia lnu sięga czasów antyku, kiedy produkowano z niego głównie cenione płótna i tkaniny. Choć już wtedy doceniano także jego prozdrowotne właściwości. Dziś len wraca do łask i szturmem zdobywa światowy rynek – coraz więcej osób sięga po przewiewne ubrania wykonane z lnianych włókien czy nasiona wspomagające działanie układu pokarmowego. My także chcemy przyodziewać się w królewskie materiały i zatrzymywać procesy starzenia maseczkami i naparami ze złotego lnu.

A już 7 października w godz. 12:00-15:00 w Muzeum Wsi Lubelskiej odbędzie się druga i ostatnia w tym sezonie odsłona „Niedzieli z lnem”, podczas której goście nie będą narzekać na nudę. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji związanych z lnem i jego zastosowaniami. Oprócz stałych elementów wydarzenia, czyli wstępnej obróbki lnu: międlenia, cierlenia, czesania włókna, snucia nici na kołowrotku i maglowania, pojawi się sztuka ludowego teatru amatorskiego zatytułowanego „Krupnik przesolony”. Na dzieci jak zawsze z tej okazji czekać będzie lniany plac zabaw z rzutkami, rywalizacja na wędki o lnianych żyłkach, próby zręcznościowe z ziarenkiem lnu dla kanarka oraz grą na lnianym obrusie.

Ze względu na włączenie się muzeum w akcję „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” bilety kosztować będą 6 zł – dla wszystkich.

Fot. Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments