W tegorocznej edycji Nocy Muzeów udział bierze 12 instytucji muzealnych oraz galerie sztuki. Ze względu na remont w noc z 18 na 19 maja znacznie ograniczone będzie zwiedzanie Muzeum na Zamku – goście będą mogli obejrzeć wyłącznie Kaplicę Trójcy Świętej oraz Basztę. Warto jednak rozważyć pozostałe propozycje. Wiele z nich obejmuje nie tylko samodzielne zwiedzanie i oglądanie wystaw, ale też podążanie legendarnymi trasami z przewodnikiem i zajęcia interaktywne.

PROGRAM:

*Wzgórze zamkowe

Kaplica Trójcy Świętej

18.00-00.00 – oprowadzanie przez przewodników Muzeum Lubelskiego o każdej pełnej godzinie (ostatnie wejście o godz. 23.00).

*Baszta Zamkowa

Czynna w godz. 18.00-00.00.

*Dziedziniec Zamku Lubelskiego

Wspólne układanie puzzli “Unia Lubelska” Jana Matejki.

*Muzeum Historii Miasta Lublina

Brama Krakowska, pl. Łokietka 3

Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

godz. 18.00 – „Krzywa Wieża” w Lublinie??? Poznajemy tajemnice Bramy Krakowskiej. Warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat

godz. 19.30 – Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy (1587-1632) – wykład z pokazem multimedialnym

*Dworek Wincentego Pola

Lublin, ul. Kalinowszczyzna 13

Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

“Opowieści wydobyte z mroków czasu i przestrzeni”.

Na program złożą się prezentacje o niezwykłych historiach zabytkowych przedmiotów, o skamieniałościach z pradawnych mórz oraz o meteorytach, a także obserwacja nocnego nieba przez teleskop.

*Muzeum Józefa Czechowicza

Lublin, ul. Złota 3

Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej prezentującej pamiątki po Józefie Łobodowskim (rękopisów, dokumentów, fotografii) połączonej z odtwarzaniem fragmentów “Ballady lubelskiej” w muzeum literackim im. Józefa Czechowicza.

Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Lublin, ul. Uniwersytecka 1

Muzeum czynne w godz. 18.00-23.00

Oprowadzania kuratorskie po wystawie czasowej: Maria Zofia Hiszpańska-Neumann. Uzupełnieniem wystawy są fotografie Drogi Krzyżowej znajdującej się w kaplicy w konwikcie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

*Muzeum Bolesława Prusa

Nałęczów, ul. S.A. Poniatowskiego 39

Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

Wspólne czytanie fragmentów opowiadania “Wszystko i nic” Stefana Żeromskiego w 105. rocznicę publikacji utworu w “Nowej Reformie”.

*Muzeum Stefana Żeromskiego

Nałęczów, ul. S. Żeromskiego 8

Muzeum czynne w godz. 18.00-22.00

Kino pod Chmurką, czyli prezentacja filmów i krótkich reportaży poświęconych Muzeum Prusa.

*Państwowe Muzeum na Majdanku

ul. Droga Męczenników Majdanka 67

godz. 11:00 Kim byli ludzie w pasiakach? Więźniowie KL Lublin w świetle prywatnych

dokumentów – podczas spotkania zostaną zaprezentowane oryginalne dokumenty, które dotychczas nie były udostępnione szerszej publiczności.

Godz. 12:00 Historia Majdanka na kartach komiksu „Chleb wolnościowy”

Godz. 13:00 Zatrzymany czas. Konserwacja muzealiów historycznych ze zbiorów PMM. Na spotkaniu przedstawione zostaną wybrane muzealia historyczne zarówno przed, jak i po konserwacji. Omówione będą techniki oraz metody konserwatorskie. Uczestnicy dowiedzą się, co dzieje się z obiektem, gdy trafi do muzeum, jakie etapy musi przejść, zanim zostanie poddany konserwacji, oraz jak wygląda tworzenie muzealnej bazy danych.

Godz. 9:00-17:00 Kiermasz książek. Książki sprzedawane w muzealnej księgarni stacjonarnej i internetowej będzie można kupić z rabatem 20%.

*Muzeum Wsi Lubelskiej

aleja Warszawska 96

W tym roku wyjątkowo będzie można odwiedzić Muzeum Wsi Lubelskiej pod osłoną nocy zarówno z piątku na sobotę, jak i z soboty na niedzielę.

17 maja 2019, godz.20:00-02:00 – Nocne Bajania. Uczestnicy wyruszą w nastrojową wędrówkę w nocnej scenerii dawnej lubelskiej wsi i dworu. Także i w tym roku goście wydarzenia staną się częścią opowiadanej historii, a ich zadaniem będzie doprowadzenie do szczęśliwego rozwikłania intrygującej zagadki. Obowiązują wcześniejsze zapisy.

18 maja 2019, godz.18:00-20:00 – Wieczorne zwiedzanie. Lubelski skansen w godzinach wieczornych otworzy dla zwiedzających swoje bramy, gdzie w wybranych zabytkowych wnętrzach będą czekali na zwiedzających pracownicy Muzeum i przewodnicy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Będzie to jedyna szansa w roku, aby móc zwiedzić zakątki skansenu o niecodziennej porze. Na zwiedzanie Muzeum nie obowiązują wcześniejsze zapisy.

*Ogród Botaniczny UMCS

ul. Willowa 58

W Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się niezwykły spacer z okazji obchodów Dnia Roślin.

Godz. 17:00 Prezentacja dra Michała Czerneckiego pt. “Sztuka kochania w świecie roślin”, która będzie dotyczyła podstępnych metod biologii rozwojowej nabytych przez rośliny. Po prezentacji rozpalone zostanie ognisko. W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. Jeśli w tym czasie pogoda się nie zmieni, ognisko zostanie odwołane. Obowiązują zapisy telefoniczne lub rezerwacja miejsca na stronie internetowej wydarzenia: www.plantday.com.pl.

*Muzeum KUL

Aleje Racławickie 14

Muzeum czynne w godz. 18:00-24:00.

Wystawa wybranych dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum KUL. Można będzie obejrzeć zarówno obrazy, jak i rzeźby. Obok mebli neobarokowych wyeksponowane zostaną taborety ze starej stołówki akademickiej. Zwiedzający będą mieli niezwykłą okazję zajrzeć w zakamarki muzealnego magazynu. Oprowadzania kuratorskie po wystawie: 18:30, 20:30, 22:30.

*Galeria Labirynt

ul. ks. J. Popiełuszki 5

godz. 18.00 Brzuchomówca i milczące obrazy – otwarcie interaktywnej wystawy sztuki współczesnej dla dzieci. Wernisaż tłumaczony na PJM oraz na jęz. angielski

godz. 20.00 Kuba Szreder: Królikokaczki w starciu z faszyzmem. O użyteczności sztuki w ciężkich czasach – Wykład (tłumaczony na PJM).

godz. 12.00-24.00 wystawy:

Marta Krześlak – Ruiny moich marzeń

*Galeria Labirynt 2

ul. Grodzka 3

Mateusz Choróbski – the empty room of night

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments