Bezpłatne zwiedzanie, spacery i oprowadzanie z przewodnikiem – między innymi takie atrakcje czekają na uczestników tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się w sobotę (15 maja). Podpowiadamy gdzie warto pójść i co zobaczyć w ten dzień.
Muzeum Narodowe w Lublinie
Muzeum Narodowe w Lublinie w ramach Nocy Muzeów można zwiedzać indywidualnie w sobotę (15 maja) i w niedzielę (16 maja). Wystawy stałe Zamku Lubelskiego będą czynne od godziny 10 do 17. W tych samych godzinach można wejść do Kaplicy Trójcy Świętej. Romański donżon czynny będzie od godziny 10 do 19.
O godzinie 17 Noc Muzeów przeniesie się do sieci. Na Facebooku, Instagramie i YouTube Muzeum pokazywane będą dzieła wydobyte z muzealnych magazynów i te, które odnaleźć będziecie mogli na nowych wystawach. Organizatorzy opowiedzą oprowadzą po muzealnych wnętrzach i opowiedzą o kulisach pracy konserwatorów.
W programie znajdzie się dodatkowo prezentacja najciekawszych zabytków ukazujących zwierzęta ze zbiorów archeologicznych muzeum, opowieść o znaleziskach skarbów monet z okolic Lublina, pokaz najmniejszych obrazów z największej muzealnej wystawy – Galerii Malarstwa XIX-XX wieku, historia pięknej Włoszki Beatrice Cenci, która inspirowała wielu poetów i malarzy i opowieść o pracach konserwatorskich nad monstrancją z klasztoru oo. Dominikanów oraz obrazu Kazimierza Sichulskiego “Legenda gór”.
Spacer po Ogrodzie Botanicznym UMCS
W sobotę (15 maja) od godziny 18.00 do 20.00 wejście dla wszystkich gości będzie bezpłatne. Dodatkowo tego dnia mgr Błażej Maciorowski zabierze Was na spacer po majowym Ogrodzie, a także w podróż po świecie mitów oraz wierzeń związanych z królestwem roślin.
Będzie można dowiedzieć się jakie rośliny były wykorzystywane w dawnych obrzędach oraz jakie stosowano w medycynie ludowej zarówno w Polsce, jak i w kulturach innych krajów. W przypadku silnych opadów deszczu spacer odbędzie się w głównej mierze w szklarni. Spotkanie z uczestnikami spaceru rozpocznie się przy wejściu od ul. Willowej o godz. 18.
Uczestnictwo jest bezpłatne, jednak chęć wzięcia udziału w spacerze należy zgłosić telefonicznie pod numerem telefonu: 81 743 49 00 do 14 maja do godz. 13:00. (telefon dostępny w godzinach 7:00 – 15:00) Liczba miejsc jest ograniczona.
Oprowadzanie po lubelskim skansenie
Muzeum Wsi Lubelskiej również dołącza do Nocy Muzeów. Kontynuując tę tradycję, w tym roku zaprasza chętne osoby na bezpłatne wieczorne zwiedzanie wybranych ekspozycji lubelskiego skansenu, które poprowadzą przewodnicy.
Zwiedzanie będzie odbywało się w 15-osobowych grupach. Muzeum nie prowadzi zapisów, obowiązuje kolejność przybycia. Pierwsza grupa rozpoczyna zwiedzanie spod recepcji o godzinie 18.00. Kolejne tury ruszają co 15 minut. Ostatnia grupa rozpoczyna zwiedzanie o 19.45.
W czasie trwania Nocy Kultury Muzeum Wsi Lubelskiej można zwiedzać wyłącznie z przewodnikiem. Oprowadzanie każdej grupy potrwa około godziny. Poszczególne grupy będą oprowadzane między godziną 18.00 a 21.00.
Państwowe Muzeum na Majdanku
Państwowe Muzeum na Majdanku w związku z epidemią nie organizuje w tym roku typowej, stacjonarnej Nocy Muzeów. Będzie można wziąć w niej udział między innymi online. – Na pewno nie włączymy się w nią stacjonarnie. Online przygotowujemy projekt filmowy. Filmy będzie można zobaczyć przez cały dzień w naszym mediach społecznościowych – informuje Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzecznik prasowy Muzeum na Majdanku.
Instytucja wychodzi też z propozycją bezpłatnego zwiedzania dla mieszkańców. Zwiedzać można je w piętnastoosobowych grupach, dlatego też do 14 maja do godziny 15 obowiązują zapisy. Zapisać się na zwiedzanie można pod nr telefonu: 81 710 28 33.
Zwiedzanie rozpocznie się o godzinie 11, 12 i 14:30. Uczestniczy spotkają się w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Galeria Labirynt
Z okazji Nocy Muzeów Galeria Labirynt zaprasza na wyjątkowe oprowadzanie z latarkami po wystawie „Nigdy nie będziesz szła sama” podczas Nocy Muzeów. Światło na prezentowane eksponaty rzucą latarki. Wspólnie z uczestniczkami organizatorzy zatrzymają się przy wybranych pracach i podzielą się historiami z nimi związanymi. Wstęp jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy. Zgłosić można się poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny tutaj
Regionalne Muzeum Cebularza w Lublinie
Regionalne Muzeum Cebularza zaprasza chętnych w sobotę (15 maja) i w niedzielę (16 maja) na interaktywne pokazy. Odbędą się one o godzinie 12.30, 14.30 i 16.00. Ilość miejsc jest ograniczona. Zarezerwować je można mailowo pod adresem: muzeumcebularza@gmail.com lub pod nr telefonu 697 146 114.