Fot. Materiały organizatora

Przypadająca z 23 na 24 czerwca sobótka to wspaniała okazja do poznania bogatej i barwnej tradycji dawnych Słowian. Jak co roku Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza na palenie ogniska, puszczanie wianków na wodzie, tańce, śpiewy i poszukiwania legendarnego kwiatu paproci. A wszystko to przy wtórze słowiańskich fletów i bębnów.

Celebrowanie najkrótszej nocy w roku rozpocznie się o godz. 18 w miejscu doskonale wprowadzającym w klimat dawnych obrzędów – na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Tu naprawdę będziemy mogli poczuć się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie. Uczestników powitają i zaproszą do wspólnego świętowania przebrani w słowiańskie okrycia organizatorzy i pracownicy placówki, a w tle usłyszymy tradycyjne pieśni na cześć kwiatu paproci oraz ku czci wody i ognia.

– Wydarzenie koncentruje się wokół szczególnej, jedynej w roku tak krótkiej nocy, która przypada w wigilię Świętego Jana. Śladem naszych przodków rozpalimy ognisko i puścimy na wodę wyplatane z kwiatów polnych i ogrodowych wianki, by przywołać tradycję kultu ognia i wody – zachęca organizator wydarzenia, Marzena Bury ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. – Wyjaśnimy także ich symbolikę, opowiemy o ziołach i roślinach, którym przez wieki przypisywano magiczne właściwości. Nie zabraknie także emocji związanych z poszukiwaniem legendarnego kwiatu paproci.

Wstęp wolny.

PROGRAM
18:00-21:00 baśnie i legendy o kwiecie paproci, pokaz wicia wianków, symbolika ognia i wody, tajemnice lecznictwa ludowego, pląsy przy dawnej muzyce
19:00-20:00 przedstawienie obrzędowe „Wilija świętego Jana”, korowód i puszczanie wianków
20:30-21:00 konkursy dla dzieci i dorosłych
21:00-24:00 zabawa przy ognisku sobótkowym i muzyce ludowej

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments