Kwiatowa instalacja „Serdecznie” składająca się z 2023 róż stanęła w piątek (28 maja) na placu Łokietka. Liczba użytych do jej powstania czerwonych róż tacazzi jest nieprzypadkowa, nawiązuje do zdobytego przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Przez weekend konstrukcja w kształcie serca będzie również fotobudką, z Bramą Krakowską w tle.

– Poprzez nawiązanie do tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023 instalacja z róż niesie za sobą pozytywny przekaz związany z przygotowaniami do tego święta młodych. Stąd dzisiejsza inauguracja projektu w przestrzeni miasta odbyła się z udziałem młodzieży zaangażowanej w zdobycie tego wyróżnienia. Idea serca z róż niesie również przesłanie serdeczności, dobroci, miłości, pozytywnych emocji wobec drugiego człowieka, a jednym z celów instalacji jest pokrzepienie mieszkańców w trudnym czasie pandemii. Z serdecznością witani będą przy instalacji nie tylko mieszkańcy miasta, ale i odwiedzający Lublin turyści – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji.

Idea projektu „Serdecznie” zrodziła się w momencie lockdownu, gdy instytucje kultury, teatry, kina, galerie sztuki czy restauracje były pozamykane i niedostępne z uwagi na obowiązujące liczne obostrzenia. Z założenia projekt miał odbyć się w przestrzeni miasta i dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców. Jego realizacja przypada na czas luzowania obostrzeń i większej swobody poruszania się w przestrzeni publicznej. Projekt nawiązuje do napisu IloveLUBLIN znajdującego się na placu Litewskim. Podczas jego inauguracji, grupa młodych ludzi odtworzyła na placu Łokietka napis, z sercem wykonanym z czerwonych róż. Od 28 do 30 maja instalacja „Serdecznie” będzie weekendową atrakcją, pełniąc funkcję kwietnej fotobudki.

Projekt Zbigniewa Dziwulskiego, prowadzącego w Lublinie kwiaciarnię „Grasz w zielone?”, realizowany jest we współpracy z Miastem Lublin. Udział w projekcie bierze również firma zajmującą się produkcją kwiatów ciętych, doniczkowych i rabatowych – międzynarodowy portal florystyczny Thursd oraz Dümen Orange. Do współpracy dołączyła także firma Oasis, producent materiałów florystycznych oraz Szkoła Policealna Pracowników Służb Społecznych w Lublinie, której uczniowie florystyki pomagali przy realizacji projektu. Przedsięwzięcie jest finansowane przez twórcę, przy wsparciu sponsorów.

Fot. Miasto Lublin

Źródło: Biuro prasowe UM Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments