Cztery obrazy dołączyły do zbiorów Muzeum Narodowego w Lublinie. Zostały one namalowane przez trzy artystki: Olgę Boznańską, Melę Muter i Alicję Halicką. Będzie je można zobaczyć w Galerii im. Ireny Hochman i Tadeusza Mysłowskiego. Łącznie muzeum na zakup tych prac przeznaczyło 1 mln 137 tys. zł.

Zakupiony obraz Olgi Boznańskiej to „Portret kobiecy” i pochodzi on z około 1908 roku. Obraz Alicji Halickiej to dzieło „Macierzyństwo” z 1925 roku. Muzeum pozyskało też dwa obrazy Meli Munter. Są to „Snopki siana” z 1938 roku i „Rodan” z około 1945 r.

– Kupiliśmy te prace dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Najdroższa praca jest Olgi Boznańskiej i kosztowała ona 485 tys. zł, później kolejno prace Meli Muter: 360 tys. zł, 265 tys. zł. I praca Alicji Halickiej 27 tys. zł. Obrazy będą częścią stałej ekspozycji muzealnej – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie.

Dzieło Boznańskiej bardzo wyróżnia się na tle pozostałych, a to dlatego, że kompozycja zakupiona przez Zamek jest jedną z najlepszych w jej dorobku. Jest to również najbardziej uznana praca polskiej malarki z przełomu poprzednich stuleci. Natomiast zakupione prace Meli Munter i Alicji Halickiej są pierwszymi przykładami ich twórczości w kolekcji lubelskiego muzeum.

Łącznie w 2022 roku zbiory Muzeum Narodowego poszerzyły się o 130 zabytków. Wśród nich jest między innymi niezwykle cenny rękopis wiersza Józefa Czechowicza, fragment płótna z wypisanymi przez W.A. Kledzika nazwiskami współwięźniów Zamku Lubelskiego, a także dary artystów włączone do kolekcji Tadeusza Mysłowskiego i Ireny Hochman.

Fot. Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments