Oblicza Śmierci. Wystawa edukacyjna w Lublinie i Kazimierzu Dolnym

0
174

Wystawa edukacyjna „Oblicza Śmierci” to nowa propozycja kulturalna od Archidiecezji Lubelskiej. Wydarzenie odbywa się pod naszym patronatem.

Oblicza śmierci jest to wieloaspektowa wystawa, która prezentuje obrzędy, zwyczaje i poglądy ludności wiejskiej w aspekcie przemijania oraz wątki uniwersalne związane z tradycją chrześcijańską i miejscem śmierci w życiu współczesnego człowieka.

– Temat śmierci jest tematem trudnym, odrzuconym przez współczesną kulturę, bądź pozbawionym wartości uniwersalnych, pozwalających zachować świadomość przemijania życia. Śmierć, która w kulturze tradycyjnej jest „przejściem do innego świata, na drugą stronę”, jest dziś tematem omijanym. Umierania pozostaje ciągle sferą tabu. W dawnych czasach, szczególnie w kulturze wiejskiej, gdzie czas wyznaczały cykle pór roku, również w cykl życia wpisana była śmierć – wyjaśniają organizatorzy.

Wystawę zobaczymy w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą oraz w Lublinie. Artefakty zgromadzone na wystawę pochodzą m.in. ze zbiorów Muzeum Archidiecezji Lubelskiej.

– Wystawa jest przygotowana w formie prezentacyjno-edukacyjnej, a odwiedzający będą mogli doświadczyć wieloma zmysłami zaproponowanej opowieści – mówi Barbara Wybacz, kuratorka wystawy.

Wystawa została zaplanowana w dwóch lokalizacjach:

* Kazimierz Dolny – Kościół pw. św. Anny (20.09-3.10)

* Lublin – Kościół pw. Nawrócenia Św. Pawła (4-17.10)

Wystawy zostaną podsumowane w wydawnictwie, zawierającym teksty popularnonaukowe, poruszające różne wątki wokół śmierci – pieśni pogrzebowe, ikonografię, symbolikę i zwyczaje.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments