15 sierpnia przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane inaczej Matki Boskiej Zielnej. Każdego roku w całej Polsce świętuje się je uroczyście na dożynkach, a w lubelskim skansenie podczas odpustu. Nie inaczej będzie tym razem.
Tradycja świętowania wniebowzięcia liczy sobie kilkanaście wieków. Podczas obchodów rolnicy dziękują patronce zbiorów – Matce Boskiej Zielnej, za zebrane plony, opiekę podczas prac polowych i warunki atmosferyczne sprzyjające urodzajowi roślinności.
W lubelskim skansenie na tę okazję przygotowano odpust, podczas którego rynek muzealnego miasteczka prowincjonalnego wypełnią kramy z produktami rękodzielniczymi i regionalnymi, zabawkami i słodyczami. Największą atrakcją ma być jednak stragan z zabytkowym towarem odpustowym zgromadzonym ze zbiorów muzealnych.
– Pojawi się jeden stragan historyczny, który ma przywołać wspomnienia odpustów z lat 30 ubiegłego wieku. Prezentowane na nim zabytki można będzie wyłącznie oglądać, nie są przeznaczone do kupienia. Część naszych gości ma do nich ogromny sentyment, ponieważ przypomina im czasy młodości. Z kolei dzieciaki, którym tradycja dawnych odpustów jest już niemal zupełnie obca, będą mogły o niej posłuchać i wiele się nauczyć – mówi organizatorka, Marzena Bury, kustosz Muzeum Wsi Lubelskiej.
Na straganie nie zabraknie więc starych dewocjonaliów, ozdób i odpustowej biżuterii, które pamiętają odległe czasy.
– Pojawią się krzyże, plakietki z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, które niegdyś były bardzo popularne, ryngrafy, buteleczki na wodę święconą, figurki z wizerunkami świętych, aniołów i Archaniołów, ale też błyskotki i odpustowe ozdoby – bransoletki, zegarki z lusterkami, broszki i zabawki, na zakup których dzieci musiały długo zbierać pieniądze. Oczy cieszyć będą papierowe koraliki – mówi Marzena Bury.
By dopełnić tradycji, w drewnianym kościele z Matczyna o godz. 16 odprawiona zostanie specjalna msza święta z procesją, podczas której zgodnie z tradycją można będzie poświęcić bukiety.
– W tym dniu zapraszamy naszych gości do uczestnictwa w pokazach wyrobu bukietów zielnych, wypieku cebularzy oraz poszywania dachu słomą. Według dawnej tradycji na rynku muzealnego miasteczka wypełnionym kramami z odpustowym towarem pojawi się postać grajka odpustowego, wystąpi również dziecięcy zespół Błękitne korale z Zakrzówka – zapowiadają organizatorzy.
Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11. Ceny biletów: normalny 12 zł, ulgowy 6 zł.