Okra jest również nazywana ketmią lub gumbo, w zależności od kraju, z którego się wywodzi. To warzywo pojawia się rzadko w naszych sklepach, a szkoda, gdyż jest bardzo smaczne i do tego posiadające duże ilości witaminy C oraz kwasu foliowego. Dzięki zawartych w okrze fitosubstancjom zmniejsza ryzyko zachorowania na raka oraz chroni przed zwyrodnieniem tzw. plamki żółtej w oku. Smacznego gotowania!

Okra z patelni

Składniki:

½ kg okry

2 jajka

2 łyżki maki pszennej

3 łyżki mąki kukurydzianej

½ szklanki oleju do smażenia

sól

Przygotowanie:

Okrę umyć i osączyć z wody. Rozgrzać olej na głębszej patelni. Przygotować 1 talerz z mąką pszenną i 1 talerz z mąką kukurydzianą oraz miseczkę z rozbitymi i roztrzepanymi jajkami.

Każdy kawałek okry obtoczyć w mące pszenne, jajku i w mące kukurydzianej. Smażyć partiami na rozgrzanym oleju. Okrę smażyć na jasnobrązowy kolor, wykładać na ręcznik papierowy by odsączyć nadmiar tłuszczu. Posypać solą.

* Tak przygotowaną okrę podawać jako dodatek do mięs.

Okra z mielonym mięsem

Składniki:

(na 4 porcje)

½ kg okry

25 dag mielonego mięsa jagnięcego lub wieprzowego

2 cebule

2 ząbki czosnku

1 duży mięsisty pomidor

2 łyżki soku cytrynowego

1 łyżka oliwy

4 łyżki przecieru pomidorowego

sól, pieprz

1 łyżka siekanych liści kolendry.

Przygotowanie:

Na dużej patelni rozgrzać oliwę, dodać bardzo drobno posiekaną cebulę i smażyć, aż zmięknie. Dodać wyciśnięty przez praskę czosnek, zamieszać, dodać mięso i smażyć, aż mięso się usmaży.

Dodać drobno pokrojonego pomidora i przecier, posolić i popieprzyć do smaku. Na mięsie wyłożyć okrę, skropić ją sokiem cytrynowym, patelnię przykryć pokrywką i dusić 15 minut. Po tym czasie odkryć pokrywkę i dalej gotować, aż sos nieco odparuje.

Podawać danie z posypaną po wierzchu kolendrą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments