Pardes Festival. Spotkania z Kulturą Żydowską w Kazimierzu Dolnym

0
542

Fundacja Spichlerz Kultury zaprasza od 21 do 25 sierpnia na siódmą edycję Pardes Festival – Spotkań z Kulturą Żydowską. Spotkania festiwalowe odbywają się w różnych lokalizacjach Kazimierza Dolnego. Na koncert muzyki sefardyjskiej wybierzemy się do klimatycznego Teatru Klepisko w Skowieszynku pod Kazimierzem, a na wycieczkę pojedziemy na drugi brzeg Wisły do Janowca.

W programie m.in. prezentacje multimedialne, pokazy filmowe, spotkania literackie, spacer tematyczny po kolekcji judaików i wizyta w unikalnym warsztacie złotnika w Muzeum Nadwiślańskim, wędrówka śladami żydowskimi w Kazimierzu Dolnym, koncert muzyki sefardyjskiej. Goście festiwalowi spotkają się z wybitnymi znawcami judaizmu, tradycji, kultury żydowskiej i wielokulturowego dziedzictwa Polski. W programie festiwalu – już po raz kolejny – warsztat wycinanki żydowskiej prowadzony przez mistrzynię wycinanki Joannę Matyjasek z Lublina.

Festiwal otworzy spacer tematyczny w przestrzeni miasteczka śladami motywów architektonicznych utrwalonych na obrazach malarzy żydowskich (21 sierpnia, środa, godz.11.00).

Wspomnienie polsko-żydowskiej kolonii artystycznej w Kazimierzu nad Wisłą i przybliżanie szeroko rozumianej sztuki żydowskiej to wiodące wątki festiwalu od jego pierwszej edycji. Tego roku podążymy tropami kolonii kazimierskiej, poznamy także działalność malarzy żydowskich w kolonii artystycznej w przedwojennym Krzemieńcu.

Tego roku organizatorzy proponują wyjątkowo interesujący program literacki. 23 sierpnia odbędzie się prezentacja prozy biograficznej Ester Singer Kreitman, starszej siostry noblisty, Izaaka Baszewisa Singera. W spotkaniu wezmą udział potomkinie rodu Singerów: wnuczka noblisty przyleci do Polski z Izraela, wnuczka Ester Singer Kreitman z Francji. Na finał spotkania pokaz filmu „Ojczyzna jidysz”.

24 sierpnia w programie festiwalu dwa wydarzenia literackie: rozmowa z Ewą Andrzejewską, autorką książki o Pinchasie Bursteinie, żydowskim malarzu z Nowego Sącza „Maryan. Powrót” i spotkanie poświęcone reportażom Mordechaja Canina „Przez ruiny i zgliszcza. Podróż po stu zgładzonych gminach żydowskich w Polsce”.

W trakcie Pardes Festival powracamy do mitycznego sztetla i poznajemy mikrokosmos wielokulturowych miast i miasteczek w dawnej Polsce. W podróż do dawnego Zamościa, wielokulturowego miasta prywatnego kanclerza i hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego wybierzemy się z dr Piotrem Kondraciukiem z Muzeum Zamojskiego w Zamościu. Pamięć międzywojennego wielokulturowego Lublina przywoła Joanna Zętar z Ośrodka „Brama Grodzka – Teatr NN”. Lublin fascynuje od wieków: miasto położone na skrzyżowaniu szlaków Wschodu i Zachodu i ważny punkt na politycznej i handlowej mapie dawnej Rzeczpospolitej to tygiel religii i kultur, które odcisnęły trwały ślad w topografii i architekturze tego wyjątkowego miasta.

Tradycyjnie już organizatorzy zapraszają do klimatycznego Folwarku Walencja na urokliwe Popołudnie ze Śliwką (22 sierpnia). Fundacja Spichlerz Kultury chciałaby przywrócić śliwce należne jej miejsce wśród wielu innych atrakcji kazimierskich i uczynić spoiwem dawnych i dzisiejszych czasów.

Na finał festiwalu zapraszamy na koncert muzyki diaspory sefardyjskiej „La rosa linda” w malowniczo położonym Teatrze Klepisko (24 sierpnia, godz. 20:00). Wystąpi Gerard Edery Trio w składzie: Gerard Edery – gitara, śpiew, Izabela Buchowska – wiolonczela i Piotr Kopietz – bandoneon, akordeon. W brzmieniu muzyki sefardyjskiej zapisane są losy Żydów wypędzonych z Półwyspu Iberyjskiego, którzy wbrew przeciwnościom losu zachowali język i specyfikę kultury sefardyjskiej. Sprzedaż biletów 24 sierpnia przed koncertem (godz. 20:00).

Program festiwalu

Motyw graficzny siódmej edycji Pardes Festival to połączenie wycinanek Joanny Matyjasek i oprawy graficznej Lidii Dańko.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments