Nie jest to na tyle popularna roślina, by można było zobaczyć ją w każdym ogródku. Z pewnością jest szerzej znana wśród miłośników botaniki i ogrodnictwa. Piękna, zachwycająca i… błyskawicznie rosnąca. O czym mowa? Paulownia czy też w spolszczonej wersji Pawłownia zasługuje na to, by poświęcić jej poniższy artykuł. Odpowiadamy na pytanie, czy cesarskie drzewko da się uprawiać w Polsce.

Paulownia – pochodzenie i historia

Jest rok 1985, grupa botaników odkrywa nowy gatunek drzewa i nadaje mu nazwę na cześć królowej rosyjskiego pochodzenia Anny Pawłownej Romanowej – oto geneza nazwy tego niezwykłego drzewka. Nowe określenie przyjęło się bardzo szybko i zaczęto nim mianować wszystkie rośliny o podobnym pochodzeniu. Drzewko cesarskie jest jednak najbardziej znanym przedstawicielem tego gatunku. Pochodzi z Chin, gdzie było czczone i przypisywano mu roztaczanie aury, która pozwalała czerpać z niego życiową energię. Podobno przynosiło szczęście i pomyślność przebywającym w jego otoczeniu. Aby dowiedzieć się więcej na temat Paulowni, zobacz tutaj.

Czy w Polsce da się uprawiać Paulownię?

Paulownia to drzewko, które nie wymaga doskonałej jakości gleby, rośnie nawet w trudnych warunkach. Jeżeli znajdziesz dla niej odpowiednie miejsce w swoim ogrodzie, to będziesz mógł cieszyć się nietuzinkową ozdobą pod postacią pięknie kwitnącego drzewka. Przede wszystkim należy chronić drzewko przed przymrozkami, które mu nie służą. Podczas sadzenia warto także wzbogacić glebę odpowiednim nawozem. Warto wiedzieć, że drzewko cesarskie występuje również jako roślina ozdobna w donicy. Można wówczas dowolnie formować jego koronę, uzyskując w ten sposób niezwykle wdzięczną ozdobę.

Poniżej kilka wskazówek, które pomogą rozpocząć hodowlę drzewka cesarskiego:

  • drzewko lubi ciepłe, nasłonecznione i zaciszne stanowiska,
  • należy zadbać o glebę – najlepsza będzie niezbyt wilgotna, żyzna i przepuszczalna, wzbogacona dodatkowo nawozem o powolnym działaniu (może być torf, kompost, nawozy mineralne),
  • ważne jest regularne podlewanie,
  • konieczna jest ochrona przed przymrozkami (np. za pomocą agrowłókniny),
  • należy osłonić drzewko przed wiatrem.

Odpowiadając zatem na postawione w tytule pytanie – hodowla Paulowni w Polsce jest jak najbardziej możliwa; czy to w ogrodzie, czy jako ozdobna roślina w donicy. Wystarczy zapewnić jej odpowiednie warunki, a odwdzięczy się iście po cesarsku – spektakularnym tempem wzrostu oraz upstrzoną kwieciem koroną. Paulownia idealnie sprawdzi się jako dekoracja ogrodu. Z pewnością jest też trochę prawdy w przypisywanym jej pozytywnym właściwościom. Zachęcamy, by przekonać się o tym samemu!

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments