Przed nami weekend, podczas którego nie zabraknie atrakcji. Sprawdziliśmy, na co warto się wybrać i co zobaczyć w Lublinie od piątku (1 września) do niedzieli (3 września).

Festiwal Kawy

W ten weekend (2-3 września) w Lubelskim Centrum Konferencyjnym odbędą się Targi Kawy, Czekolady i Herbaty. Idealne wydarzenie dla pasjonatów, amatorów i profesjonalistów. Nie zabraknie stoisk wystawców z całej Polski z kawą, herbatą i czekoladą. Odbędą się również warsztaty i pokazy mistrzów, którzy przekażą ogromną dawkę wiedzy i doświadczenia. Wstęp bezpłatny.

HARMONOGRAM:

2 września (sobota) w godz. 10.00-18.00

3 września (niedziela) w godz. 10.00-17.00

Parkrun – Ogród Saski

W sobotę o godz. 9:00 w Ogrodzie Saskim w Lublinie odbędzie się 145. edycja Parkrun. Uczestnicy pobiegają, pochodzą, pospacerują i porozmawiają. Udział jest bezpłatny.

HARMONOGRAM:

godz. 8:30 zbiórka wolontariuszy

godz. 8:30 – 8:45 przydział ról wolontariuszom i rozstawianie elementów trasy

godz. 8:45 – odprawa dla debiutujących na naszej trasie.

godz. 8:57 odprawa przed biegiem

godz. 9:00 start

godz. około 10:00 zakończenie biegu

godz. 10:15 po parkrunowa kawka w @parzona

Dni Dzielnicy Tatary – koncert

W sobotę w ramach dni dzielnicy Tatary w godz. 15:00-19:00 odbędzie się koncert w Amfiteatrze na Tatarach (Odlewnicza/Maszynowa). Zagrają Czarne Lwy z Przedmieścia oraz The FoxCats. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci m.in. malowanie twarzy, poczęstunek.

Poznaj Lublin z Przewodnikiem

W ramach cyklu Poznaj Lublin z Przewodnikiem na wakacje zaplanowano cykl spacerów dla mieszkańców i turystów. Bilety do kupienia na stronie: https://app.evenea.pl/event/poznajlublinzprzewodnikiem219/

HARMONOGRAM:

Sobota: godz. 13:00 / Joanna Kozak-Palak / Chodź, opowiem Ci Lublin

Daj się oprowadzić! – wystawa „Queerstories”

Na wystawę można wybrać się w sobotę o godz. 19:00 do Galerii Labirynt (ul. ks. J. Popiełuszki 5). Poznamy historie queerowej Ukrainy i Polski i dowiemy się, czy współczesna rzeczywistość osób queerowych jest opresyjna i trudna, czy może pełna koloru i lśniąca od brokatu? Wydarzenie towarzyszące V Marszowi Równości w Lublinie.

Na Słomianym Rynku – VI Spotkania w Kulturze Słowian

Fundacja Atoli zaprasza na wydarzenie „Na Słomianym Rynku – VI Spotkania w Kulturze Słowian”. Odbędzie się ono w sobotę w godz. 13:00-18:00 na Słomianym Rynku w Lublinie (plac zieleni między ul. Kalinowszczyzna i Towarowa). Podczas wydarzenia będzie można poznać bliżej świat dawnych Słowian, takich samych jak ci, którzy żyli na wzgórzach Grodzisko i Czwartek ponad tysiąc lat temu i którzy rozpoczęli osadnictwo w miejscu zwanym potem Lublinem.

Piknik rodzinny – finał akcji „Lato w mieście”

Piknik jest finałem tegorocznej akcji “Lato w mieście”, której celem jest integracja dzieci i młodzieży uchodźczej. Odbędzie się on w sobotę w godz. 14:00-18:00 na parkingu przy Hali Globus. Uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych, warsztatach tańca. Odbędzie się również pokaz fireshow, spektakl teatralny i wiele innych atrakcji. Wstęp wolny.

Weekend z archeologią

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza na trzecią edycję Weekendu z archeologią. W pierwszy weekend września Zamek Lubelski, jego wnętrze, dziedziniec i teren wzgórza, zostaną na dwa dni oddane we władanie formacjom wojskowym z XVII wieku i wojom Bolesława Chrobrego. Tak jak w latach ubiegłych, nie zabraknie rekonstrukcji, inscenizacji, zbrojnych potyczek z czasów potopu szwedzkiego, warsztatów dawnych rzemiosł, turniejów, konkursów i muzyki dawnej. Widowisko historyczne wzbogacą wykłady popularnonaukowe, filmy i pokazy multimedialne prezentujące polskie i norweskie dziedzictwo kulturowe. Wstęp bezpłatny.

HARMONOGRAM:

2 września (sobota) – W XVII-wiecznym zamku

godz. 11.00 – korowód grup rekonstrukcyjnych z placu Litewskiego na Zamek Lubelski (rozpoczęcie przed pałacem Lubomirskich w Lublinie, plac Litewski 3)

godz. 11.30 – uroczyste otwarcie Weekendu z Archeologią na Zamku Lubelskim (Muzeum Narodowe w Lublinie) połączone z transmisją online równolegle odbywającego się wydarzenia w Muzeum Historii Kultury w Oslo – Day of archaeology

godz. 11.00-19.00 – pokazy rzemieślnicze przed wejściem na Zamek Lubelski

godz. 11.00-19.00 – pokazy rzemieślnicze na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Inscenizacje historyczne na dziedzińcu Zamku Lubelskiego:

godz. 12.30 – turnieje plebejskie z nagrodami (turnieje gier i zabaw dla publiczności)

godz. 14.00 – pokaz broni czarnoprochowej

godz. 15.00 – turniej szermierki historycznej

godz. 16.00 – przegląd formacji zbrojnych piechoty i pokaz musztry XVII-wiecznej

godz. 17.00 – inscenizacja historyczna „Sąd miejski”

godz. 18.00 – pokaz i nauka tańców historycznych

godz. 19.00 – inscenizacja potyczki zbrojnej

Prezentacje multimedialne i wykłady (sala wykładowa Zamku Lubelskiego):

godz. 12.00 – touchtour z audiodeskrypcją – ścieżka edukacyjna po wybranych stanowiskach warsztatowych (dla osób z dysfunkcją wzroku)

godz. 13.30 – wykład o unikatowym naszyjniku z dirhamami – dr Łukasz Miechowicz *PJM

godz. 14.30 – relacja o kamieniu runicznym – transmisja z norweskiego wydarzenia Day of archaeology

godz. 16.30 – wykład o wirtualnej archeologii – Mateusz Osiadacz *PJM

godz. 17.30 – relacja o mieczu wikińskim – transmisja z norweskiego wydarzenia Day of archaeology

godz. 19.30 – pokaz filmów archeologicznych na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

3 września (niedziela) – W XI-wiecznym grodzie

godz. 11.00-17.00 – pokazy rzemieślnicze przed wejściem na Zamek Lubelski

godz. 11.00-17.00 – pokazy rzemieślnicze na dziedzińcu Zamku Lubelskiego

Inscenizacje historyczne na dziedzińcu Zamku Lubelskiego:

godz. 13.30 – przegląd formacji XI-wiecznej piechoty i pokaz szyków zbrojnych

godz. 14.30 – turniej o miano najlepszego woja

godz. 15.30 – turnieje plebejskie z nagrodami (turnieje gier i zabaw średniowiecznych dla publiczności)

godz. 16.30 – inscenizacja historyczna Piastowskie bajania – jak drzewiej bywało

godz. 17.30 – koncert muzyki dawnej Baba na Niedźwiedziu.

Lubelskie Święto Miodu

W niedzielę w godz. 10-19 na Rynku Starego Miasta odbędzie się V Wojewódzkie Lubelskie Święto Miodu. W ramach wydarzenia zaplanowano kiermasz miodu oraz występy muzyczne.

Spacer – Nagrobki i symbole masońskie

W niedzielę (3 września) o godz. 14:00 Stowarzyszenie Anthill organizuje spacer po cmentarzu oraz wykład edukacyjny na temat nagrobków i symboli masońskich. Spacer zacznie się z bramy cmentarza przy ul. Lipowej.

Zapisy: zapisy@anthill.com.pl

Muzyczna podróż przez pokolenia – BUM BUM ORKeSTAR

Anthill zaprasza na Muzyczną podróż przez pokolenia – koncerty trębaczy z tarasu Wieży Trynitarskiej. Jest to trzecia edycja wydarzenia, realizowana jest dzięki wsparciu Miasta Lublin. W niedzielę o godz. 15:00 usłyszymy solistów, młode zespoły oraz band Bum Bum OrkEstar.

Jubileuszowy koncert

Z okazji 125-lecia Towarzystwa Muzycznego im. H. Wieniawskiego w Lublinie w niedzielę o godz. 17 w Filharmonii im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie odbędzie się koncert inaugurujący XII Ogólnopolski Konkurs Skrzypcowy im. S. Serwaczyńskiego. Wstęp bezpłatny.

Program:

Henryk Wieniawski – Kaprys nr 1, op. 18

Ewelina Nowicka – Wariacje na temat melodii „Hava Nagila”

Flory Jagoda – Hamisza Asar (improwizacja)

Henryk Wieniawski – Obertas nr 1, op. 19

Harvey Hope – Herăstrău, op. 51

Wojciech Kilar – „Orawa”

Maciej Zakrzewski (improwizacja)

Harvey Hope – Three Symphonic Poems, op. 52

Harvey Hope – Love Song, op. 54 (opr. na organy i orkiestrę – prawykonanie)

Harvey Hope – „Mercado de la Mañana” from „De Madrugada”, op. 56 (opr. na organy i orkiestrę – prawykonanie)

Potańcówka na zakończenie wakacji

W sobotę (2 września) w godz. 19:30-24:00 odbędzie się ostatnia w tym roku potańcówka pod gołym niebem. Do tańca w Muzeum Wsi Lubelskiej przygrywać będzie „Kapela Hańszczanie”. Potańcówka w skansenie przeniesie uczestników do lat międzywojennych, gdzie podczas zabaw tanecznych kwitło życie towarzyskie. Wejście na teren do godz. 22.00. Na potańcówkę obowiązują specjalne, odrębne bilety w cenie: 25 zł/normalny 15 zł/ulgowy. Liczba miejsc jest ograniczona.

Niedziela z lnem

W niedzielę Muzeum Wsi Lubelskiej zaprasza pokaz żniw lnianych. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 11.00. Żniwa lniane to nie jedyna atrakcja tego dnia. Również będą przygotowane stanowiska edukacyjne oraz pokazy i opowieści o tym „Jak to ze lnem było…” Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych. Bilety w cenie 25 zł/normalny, 15 zł/ulgowy.

HARMONOGRAM:

godz. 11.00-11.40 – pokaz żniw lnianych (poletko lnu przy drodze z Kuźni z Urzędowa do Dworku z Huty Dzierążyńskiej, sektor Wyżyna Lubelska)

godz. 11.50-14.00 – pokazy obróbki i przetwarzania włókna lnianego (sektor Roztocze)

godz. 11.50-14.00 – blok zabawowy dla dzieci „Lniany plac zabaw” (przy Zagrodzie z Teodorówki, sektor Roztocze), który powinien dostarczyć najmłodszym wiele radości.

A w regionie:

Piknik ekologiczny

W niedzielę od godz. 14 w podlubelskiej miejscowości Dys gmina Niemce odbędzie się Międzypokoleniowy Piknik Ekologiczny w Dolinie Rzeki Ciemięgi „Naturalnie Lubelskie”. Będą stoiska promocyjne z tradycyjnymi potrawami kulinarnymi, rękodzieła artystycznego czy wystawa prac malarskich. Nie zabraknie także gier i zabaw mających na celu międzypokoleniową integrację oraz występów lokalnej kapeli ludowej z Ciecierzyna oraz dzieci z pobliskiej szkoły w Dysie. Wystąpią również artyści ogólnopolskiej sławy jak np. Gang Marcela, zespół Ciupaga, Bayer Full.

Tekst: Angelika Pawlas

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments