Różowe skrzyneczki z darmowymi środkami higienicznymi dla dziewcząt trafią do lubelskich placówek oświatowych. Zakupione przez miasto wyposażenie wraz z nowym rokiem szkolnym otrzymają szkoły, w których do tej pory nie pojawiły się podobne rozwiązania.

Tym samym z darmowych materiałów higienicznych będą mogły skorzystać uczennice wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych prowadzonych przez Miasto Lublin.

– Niestety wykluczenie menstruacyjne jest w naszym kraju nadal faktem, a potwierdzają to statystyki. Blisko 20% uczennic opuszcza zajęcia właśnie z powodu wstydu wywołanego miesiączkowaniem oraz z powodu braku dostępu do środków higienicznych. Tymczasem miesiączka jest rzeczą naturalną, nie powodem do zakłopotania, a dostęp do środków higieny menstruacyjnej to podstawowe prawo kobiet i dziewczynek. Dlatego Miasto chętnie włączyło się w projekt uczennic z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie, którym bardzo dziękuję za zaangażowanie w tak ważne kwestie społeczne – mówi Monika Lipińska, zastępczyni prezydenta Lublina ds. społecznych.

Akcję zainicjowały uczennice z Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie, realizujące projekt dotyczący przeciwdziałania wykluczeniu menstruacyjnemu „M jak menstruacja”, w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Karolina, Weronika, Zuzanna, Aleksandra i Nina nawiązały kontakt i współpracę z Fundacją Dominiki Kulczyk oraz Fundacją Różowej Skrzyneczki, a następnie zgłosiły się do Miasta z pomysłem na zorganizowanie tej inicjatywy w lubelskich szkołach.

Lublin włączył się w działania licealistek i zakupił 50 różowych skrzyneczek. Wsparcie trafi do lubelskich placówek oświatowych, które nie posiadają jeszcze takich schowków, przede wszystkim do szkół ponadpodstawowych i burs szkolnych. Pierwsze wyposażenie pojemników przekazała Fundacja Różowej Skrzyneczki.

– Jako Europejska Stolica Młodzieży chętnie włączamy się w inicjatywy młodych ludzi. Nie inaczej było w przypadku projektu licealistek z LO Paderewski, które poruszyły problem ubóstwa menstruacyjnego. Mając świadomość jak ważne jest przełamywanie tabu, które od lat narasta wokół tematu miesiączki, w pełni zaangażowaliśmy się w projekt. Udało nam się zakupić 50 różowych skrzyneczek, które zostaną zamontowane w szkolnych łazienkach – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i partycypacji, pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.

Skrzyneczki i znajdujące się w nich materiały higieniczne służyć będą jako konkretna pomoc i wsparcie, ale także jako element edukacji młodzieży w zakresie potrzeb związanych z okresem dojrzewania. Inicjatorki akcji planują dodatkowo zorganizować w lubelskich szkołach warsztaty przybliżające temat miesiączki i ubóstwa menstruacyjnego. Spotkania będą skierowane do wszystkich uczniów – zarówno dziewcząt, jak i chłopców.

– Dla nas bardzo ważna jest walka o godność młodych kobiet. Nasza inicjatywa ma na celu zwiększanie świadomości w tematyce menstruacji i potrzeb kobiet z tym związanych, nie tylko wśród dziewcząt, ale całej młodzieży. Zaczęłyśmy naszą aktywność w Lublinie i okolicach. W planach mamy rozszerzenie działalności na inne miejscowości, a nawet na teren całego kraju – mówią Nina Warda i Karolina Magryś, inicjatorki akcji, uczennice Międzynarodowego Liceum Ogólnokształcącego Paderewski w Lublinie.

Akcję wspiera także Forum Kobiet Lublina, którego członkinie wyraziły pełne poparcie projektu lubelskich licealistek i wolę współpracy przy jego realizacji, obejmując honorowym patronatem całe przedsięwzięcie. Dzięki inicjatywie różowe skrzyneczki będą posiadały wszystkie szkoły prowadzone przez Miasto Lublin. W poprzednich latach w organizowanie podobnych schowków zaangażowały się, m.in. Rady Rodziców poszczególnych szkół, Rady Dzielnic, a także Radne Rady Miasta Lublin – Maja Zaborowska oraz Monika Kwiatkowska.

Źródło: Miasto Lublin

Fot. Miasto Lublin

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments