Nie tylko ilość wypijanego alkoholu, również jego rodzaj, ma wpływ na to, jak bardzo boli nas głowa na drugi dzień. Które alkohole są gwarancją silnego kaca, a które warto wybierać, by następnego dnia w miarę normalnie funkcjonować?
Spirytus
Zazwyczaj zawiera od 75 do 95% czystego alkoholu, z tego względu nie jest najczęściej pojawiającym się trunkiem na naszym stole. Ale ze wszystkich alkoholi to spirytus wywołuje najmniej nasilone objawy kaca. To zasługa tzw. czystości tego trunku. Wynika ona z wielokrotnej filtracji i wielopoziomowej destylacji. Te procesy przyczyniają się jednak do bardzo wysokiej zawartość procentowej alkoholu, przez co niewiele osób jest w stanie wypić chociaż kieliszek czystego spirytusu. Rozwiązaniem jest rozcieńczanie. Można zrobić cytrynówkę na bazie spirytusu i świeżo wyciskanego soku z cytryn. Samodzielnie przygotowana cytrynówka z pewnością będzie lepsza od tej, którą można kupić w sklepie.
Wódka
Najczęściej zawiera od 35 do 50% alkoholu. Im jest czystsza, tym mniejsze ryzyko pojawienia się syndromu dnia następnego. Dawniej wódka w połączeniu z ziołami była stosowana leczniczo.
Gin
Zawiera od 35 do 60% alkoholu. W Polskich sklepach najczęściej spotykany jest gin brytyjski (ok. 45% alkoholu) i gin amerykański (40% alkoholu). Jest jednym z najczęściej używanych do mieszania w drinkach. Dodatki łagodzą jego gorzki smak. Jednak spożywany w ten sposób, może prowadzić do nieprzyjemności w dniu następnym, dlatego najlepiej pić go bez żadnych dodatków, ewentualnie z tonikiem.
Tequila
Tequila to alkohol otrzymywany z soku agawy, poddanego fermentacji alkoholowej. Zawiera ok. 32-50% czystego alkoholu. Można wyróżnić tequile oro i tequile bianco. Tequila oro, czyli złota ma specyficzny kolor uzyskiwany w wyniku barwienia karmelem lub aromatyzowania drewnem. Natomiast tequila bianco to odmiana srebrna i jest ona bezbarwna. Osobom wrażliwym na kaca zaleca się picie srebrnej tequli, pozbawionej zbędnych dodatków. Warto również zwrócić uwagę, aby pić tequilę w 100% wyprodukowaną z agawy, mieszana tequila zwiększa prawdopodobieństwo złego samopoczucia.
Ciemne alkohole
Smakosze mogą się nie zgodzić, ale najsilniejszego kaca wywołują ciemne alkohole. Na liście alkoholi, po których kac jest największy, znajdują się ciemne piwo, brandy, koniak, rum, whisky i bourbon. Ryzyko silnego kaca wzrasta także po wypiciu mieszanki rożnych alkoholi.
Czerwone wino
Zdaniem specjalistów jedna lampka wina, np. do obiadu, nie powinna zaszkodzić. Problemem może być jakość wina, które kupujemy. W Polsce najwięcej sprzedaje się tanich czerwonych win, które zazwyczaj z pierwotną wizją i recepturą tego szlachetnego trunku nie mają nic wspólnego. Takie wina zawierają jeszcze inne substancje potęgujące kaca – siarczyny (dodaje się je, by zapobiec psuciu się żywności). Dlatego lepiej sięgać po organiczne czerwone wina bez dodatku tych związków.
Objawy kaca będą nasilone, jeśli połączymy ze sobą różne rodzaje alkoholu. Jeżeli rozpoczynamy wieczór smakowym piwem, a kończymy z butelką whisky w ręku, to na drugi dzień nie będziemy się dobrze czuć.
Więcej na ten temat znajdziecie na poradnikzdrowie.pl