Tomaszów Lubelski to piękne miasto w centrum Roztocza, które przyciąga wieloma interesującymi zabytkami. Warto zwiedzić i poznać historię Kaplicy pw. świętego Wojciecha, która znajduje się przy ul. Lwowskiej.

We wnętrzu niewielkiej kapliczki znajdują się relikwie św. Wojciecha. Zostały tu wprowadzone podczas uroczystości 29 kwietnia 2018 roku. Są to relikwie I stopnia stanowiące fragment kości patrona Polski.

Kaplica pw. Świętego Wojciecha w Tomaszowie Lubelskim jest ściśle związana z dziejami Tomaszowa i kultem Matki Bożej Szkaplerznej. Początki jej kultu sięgają XVII wieku, kiedy to w istniejącej, drewnianej kapliczce, nieznana osoba umieściła obraz Matki Bożej Szkaplerznej. Miejsce to zaczęto nazywać “na Piaskach”.

W czasach potopu szwedzkiego kapliczka została zniszczona. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej żołnierze zabrali do swego obozu, jednak po drodze go porzucili. Zbezczeszczony obraz odnalazły i zabrały do domu dwie szlachcianki z Tomaszowa, które po przeniesieniu się do Lwowa umieściły wizerunek w kaplicy kuśnierskiej Lwowskiej katedry. Po zakończeniu wojen szwedzkich obraz powrócił do odbudowanej kapliczki na Piaskach.

Jego sława rozeszła się po okolicy i wobec rosnącego kultu i zwiększającego się ruchu pielgrzymkowego, postanowiono wznieść „na Piaskach” murowany kościół. Jego fundatorem był kasztelan kijowski Józef Potocki, który zbudował również klasztor i przekazał go we władanie zakonowi trynitarzy. Po kasacie zakonu przez cesarza Józefa II w 1783 roku, cudowny obraz Matki Bożej Tomaszowskiej przeniesiono do modrzewiowego kościoła parafialnego pw. Zwiastowania NMP. Z czasem kościół i klasztor popadły w ruinę, a to co pozostało – rozebrano.

Dopiero pod koniec XX wieku na miejscu kościoła wzniesiono murowaną kaplicę pw. św. Wojciecha. Obraz Matki Bożej Szkaplerznej pozostaje od 1783 roku w tomaszowskim, modrzewiowym kościele parafialnym.

Fot. Aleksandra Waśkowicz

1Zobacz galerię zdjęć

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments