Przed nami już ostatnie słoneczne dni. W ostatnim tygodniu astronomicznego lata doświadczymy jesiennej pogody.

– Najbliższe kilkanaście dni będziemy się cieszyć na ogół dobrą pogodą. Nie będzie typowej jesiennej pluchy, a pierwsze dni astronomicznej jesieni zapowiadają się słoneczne i ciepłe – mówi Grzegorz Kołodziej ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.

W środę temperatura maksymalna będzie sięgała 27-28 st. Celsjusza. W zachodniej części Lubelszczyzny może być lokalnie wyższa. Temperatury minimalne nad ranem, na większości obszaru rejonu, w środę i w czwartek będą powyżej 15 st. C.

W środę (16.09) pozostaniemy jeszcze pod wpływem pola podwyższonego ciśnienia, którego centrum przemieszcza się powoli znad Polski na wschód i słabnie, przynosząc jeszcze ciepłe i suche powietrze z południa.

– Później dużej aktywności nabierze układ niżowy wraz z systemem frontów atmosferycznych znad Skandynawii, którego centrum w czwartek znajdzie się nad Estonią. Tego dnia możemy się spodziewać przejścia frontu chłodnego, za którym napłynie zdecydowanie zimniejsze powietrze z północy – dodaje synoptyk. Temperatura maksymalna w ciągu dnia obniży się o ponad 10 st. C.

W czwartek (17 września) nad naszymi głowami pojawi się wiele chmur, będzie odczuwalny dość silmy wiatr i mogą wystąpić słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna może osiągnąć 18 st. Celsjusza.

Od piątku do poniedziałku (18-21 września), przyniosą pogodę słoneczną z zachmurzeniem małym, a tylko lokalnie i przejściowo umiarkowanym. Spodziewajmy się, że temperatury maksymalne w poszczególnych dniach osiągną przedział 15-17 st. Celsjusza. Noce będą pogodne i chłodne z temperaturą minimalną w zakresie 7-5 st. C. W niektórych miejscach nad ranem temperatura może spaść do 4-2 st. C.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (20-21 września) nasz region będzie pod wpływem frontu atmosferycznego, który ograniczy się głównie do większej ilości zachmurzenia i kolejnej porcji chłodnego powietrza pochodzenia polarnego morskiego.

Od połowy przyszłego tygodnia czeka nas powrót kolejnej dawki chłodu. – Nie musimy obawiać się jednak przymrozków, chociaż jest duże prawdopodobieństwo występowania znacznych oznak jesieni: chłodny i dość silny wiatr, opady deszczu i wrażenie przemijającego lata – uczula Kołodziej.

– We wtorek i środę (22-23 września) powinna powrócić na krótko ciepła i słoneczna pogoda z temperaturami maksymalnymi powyżej 20 st. C. Jednak już w środę lub w czwartek (24-25.09) pogoda może dość gwałtownie, w związku z kolejnym ochłodzeniem, zmienić się – zaznacza ekspert.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments