Tegoroczna zima dała się nam we znaki. Wraz z nadejściem marca zaczęliśmy wyczekiwać wiosennej słonecznej pogody. Kiedy możemy się jej spodziewać, zapytaliśmy Grzegorza Kołodzieja ze Stowarzyszenia Klimatologów Polskich.
– Wiosna klimatologiczna jest okresem, kiedy średnie temperatury dobowe pozostają w przedziale pomiędzy 5 i 10 st. C. W Polsce wyróżniamy jeszcze inne dodatkowe klimatologiczne pory roku, to jest pozimie, gdy temperatury średnie zawierają się w przedziale 0-5 st. i przedlecie z temperaturami 10-15 st. C. Pierwsza z wymienionych pór w naszym regionie pojawia się z końcem marca, a druga w drugiej połowie maja – tłumaczy ekspert.
Obecnie temperatury utrzymują się na średnim poziomie 5 st. C. Najbliższy tydzień nie przyniesie niestety cieplejszych dni. Nasz region znajduje się właśnie pod wpływem zachodniej cyrkulacji powietrza, przez co napływa do nas chłodne powietrze.
Z tego powodu od wtorku (16.03) możemy spodziewać się temperatur maksymalnych do 1-3 st. C. Takie temperatury utrzymają się do końca tygodnia.
Ocieplenia możemy spodziewać dopiero w okolicach weekendu (po 20.03). W tym czasie w związku z dużą ilością zachmurzenia temperatury minimalne do poniedziałku (22.03) powinny pozostać na poziomie 4-2 st. C. Powinniśmy spodziewać się też słabych i umiarkowanych opadów deszczu.
– Jednak od poniedziałku do czwartku (22-25.03) wraz ze zmianą cyrkulacji i napływem chłodniejszej masy powietrznej mogą pojawiać się słabe opady deszczu ze śniegiem, śniegu, mżawki i mogą one lokalnie marznąć. W tym czasie jest duże prawdopodobieństwo, że temperatura minimalna nad ranem lub w nocy spadnie od 0 do -3st. – mówi Grzegorz Kołodziej. – Większe ochłodzenie w tym czasie nie powinno się pojawić, a pogoda będzie typowa dla marca czyli z pluchą i przebłyskami błękitnego nieba.