Politechnika Lubelska jedyną lubelską uczelnią w QS World University Rankings

0
148

22 polskie uczelnie znalazły się wśród najlepszych na świecie w 20. edycji prestiżowego QS World University Rankings 2024. Na liście rankingowej w przedziale 1201-1400 uplasowała się Politechnika Lubelska.

Do rankingu zgłosiły się łącznie 2963 instytucje z całego świata, a w zestawieniu znalazło się 1500 uczelni ze 104 krajów. Politechnika Lubelska jest jedyną uczelnią z Lublina, która została uwzględniona w tegorocznym rankingu. Oprócz niej sklasyfikowane zostały w przedziale 1201-1400 jeszcze cztery szkoły wyższe. To uniwersytety: Rzeszowski, Warmińsko-Mazurski, Śląski oraz Uniwersytet w Białymstoku.

QS World University Rankings to jeden z najbardziej prestiżowych zestawień uczelni na świecie. Wyniki opierają się na analizie 17,5 mln artykułów naukowych i opiniach ponad 240 tys. wykładowców uniwersyteckich i pracodawców

Ranking QS zmienił w tym roku sposób oceny uniwersytetów w porównaniu z poprzednimi latami i obecnie opiera się na pięciu głównych kryteriach.

Pięćdziesiąt procent wagi stanowi wskaźnik badań i odkryć, z czego 30% składa się z ocen ekspertów akademickich z całego świata, a pozostałe 20% z liczby cytowań. Wskaźnik ten obliczany jest na podstawie danych z bazy Scopus. Kolejne 20% oceny stanowi wskaźnik zatrudnialności, oparty głównie na opiniach pracodawców. Inne kryteria oceny i ich wagi to stosunek liczby wykładowców do liczby studentów (10%), zaangażowanie międzynarodowe (15%) oceniane na podstawie liczby zagranicznych naukowców, studentów i udziału w międzynarodowych sieciach badawczych oraz zaangażowanie w kwestie zrównoważonego rozwoju (5%).

Najlepiej ocenianymi wskaźnikami dla PL były: udział w międzynarodowych sieciach badawczych, stosunek liczby wykładowców do liczby studentów oraz wyniki zatrudnienia.

QS World University Rankings przygotowuje brytyjska firma Quacquarelli Symonds, która wydaje publikacje poświęcone edukacji i studiowaniu za granicą.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments