Po prawie dwóch miesiącach od rozpoczęcia naboru wreszcie na kontach kandydatów w systemie rejestracyjnym pojawiły się wyniki rekrutacji. Uczelnia zakwalifikowała do przyjęcia 2,4 tys. osób.

W piątek (14 lipca) władze Politechniki Lubelskiej podsumowały pierwszy etap rekrutacji. Jak poinformował prof. Paweł Droździel, prorektor ds. studenckich, na 26 kierunkach na studiach stacjonarnych I stopnia na 2085 miejsc, zarejestrowało się ponad 4,4 tys. kandydatów, co daje 2,1 osoby na jedno miejsce. Najwięcej chętnych pochodzi z województw: lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

– Liczba kandydatów w porównaniu z analogicznym czasem w roku ubiegłym jest podobna. Mamy 4% wzrost, co w sytuacji niżu demograficznego jest satysfakcjonujące. Podobnie jak rok temu najpopularniejszymi kierunkami okazały się informatyka oraz finanse i rachunkowość. Kandydaci chętnie też rejestrowali się na nowe kierunki. Na energetykę były 3 osoby na miejsce, a na sztucznej inteligencji w biznesie 2,6 – mówi prorektor Droździel.

Studia, które przyciągają największą liczbę osób, nie zawsze pokrywają się z listą kierunków, na których o jedno miejsce ubiega się najwięcej kandydatów. Np. informatyka, którą chce studiować 806 osób, jest kierunkiem z najwyższym limitem miejsc wynoszącym 240, więc szansę na podjęcie studiów ma tu co trzeci kandydat.

Kierunki, na które aplikowała największa liczba osób (wg liczby zapisów):

 1. Informatyka – 806
 2. Budownictwo – 305
 3. Finanse i rachunkowość – 299
 4. Marketing i komunikacja rynkowa – 262
 5. Mechatronika – 257
 6. Zarządzanie – 235.

Natomiast, jeśli chodzi o liczbę kandydatów w przeliczeniu na jedno miejsce, najpopularniejszymi kierunkami były:

 1. Marketing i komunikacja rynkowa – 5,8
 2. Finanse i rachunkowość – 5,0
 3. Zarządzanie – 4,0
 4. Informatyka – 3,4
 5. Inżynieria multimediów – 3,1
 6. Architektura – 3,0
 7. Energetyka – 3,0
 8. Mechatronika – 2,9.

Osoby zakwalifikowane na studia mają czas do 19 lipca, aby dostarczyć komplet dokumentów do wydziałowych komisji rekrutacyjnych. Jeśli nie zrobią tego w wymaganym terminie, oznaczać to będzie rezygnację ze studiów.

Już wiadomo, że nabór zakończony został na 7 kierunkach:

 1. Architektura
 2. Informatyka
 3. Inżynieria multimediów
 4. Inżynierskie zastosowania informatyki w elektrotechnice
 5. Finanse i rachunkowość
 6. Marketing i komunikacja rynkowa
 7. Zarządzanie.

Jeśli komuś nie udało się dostać na wymarzony kierunek lub nie zdążył się zarejestrować
w pierwszym terminie, to ciągle ma szansę na studia na PL. Na razie do 16 lipca został przedłużony termin rejestracji na pozostałe 19 kierunków. Potem, na tych kierunkach, gdzie pozostaną jeszcze wolne miejsca, zostaną uruchomione dodatkowe nabory. Wystarczy śledzić stronę internetową uczelni: https://pollub.pl/rekrutacja/kandydaci.

Obecnie na 6 wydziałach Politechniki Lubelskiej studiuje ponad 7,1 tys. osób.

Źródło: Politechnika Lubelska

Fot. Politechnika Lubelska

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments