W środę (19 stycznia) potwierdzono 30 586 nowych zakażeń koronawirusa. 20 procent z tych zakażeń stanowi najnowszy wariant COVID-19, czyli omikron. W województwie lubelskim potwierdzono 1362 nowe przypadki.

– Dynamika oznacza tak naprawdę podwajanie liczby infekcji z tygodnia na tydzień. Wczorajszy wynik to też jest podwojenie zakażeń. Wzrost jest dokładnie o 90 procent. To bardzo niebezpieczny scenariusz – informuje Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Bardzo dynamicznie rośnie również liczba zleceń na testy PCR w POZ. – Nie mieliśmy jeszcze do czynienia z takimi przyrostami. Omikron stał się faktem i w tej chwili stanowi 20 procent zakażeń. Ta sytuacja jest dramatyczna – przyznaje minister.

Obecnie w Polsce zajętych jest 14 tys. łóżek covidowych. – Trzeba będzie tę bazę covidową powiększać. Nasz system zdrowia jest w stanie obsłużyć obecnie 40 tys. chorych. Jesteśmy w stanie zwiększyć tę bazę do 60 tys., ale to już jest ostateczny scenariusz – zaznacza Niedzielski.

Minister zdrowia przyznał również, że rząd rozważa zniesienie limitu osób do zera i wpuszczanie jedynie na certyfikaty covidowe. Rząd pracuje również na tym, aby testowanie stało się powszechne i było dostępne w każdej aptece.

Ostatniej doby w całym kraju zmarło 300 osób z powodu COVID i chorób współistniejących, a także 75 osób z powodu COVID.

Fot. Archiwum/Dominika Polonis

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments