Postaw na elektromobilność. Wyjątkowe auta w Skoda Autohaus Otto w Świdniku

0
684

Coraz częściej na ulicach polskich miast możemy zobaczyć stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość będzie należała właśnie do takich pojazdów. ŠKODA bardzo dynamicznie wchodzi w ten bardzo proekologiczny sektor motoryzacji. W Skoda Autohaus Otto przy Piaseckiej 20A w Świdniku możecie sprawdzić i kupić nowego Superba oraz model Citigo.

Zainteresowanie samochodami elektrycznymi stale rośnie i coraz więcej użytkowników dróg poszukuje zrównoważonej alternatywy dla pojazdów spalinowych. Dynamiczny rozwój elektromobilności wiąże się ze zmianami w obrębie infrastruktury samochodowej. ŠKODA odpowiada na wyzwania związane z rosnącą liczbą e-samochodów, koniecznością ich ładowania, a także idącą za tym zmianą przyzwyczajeń kierowców.

Zgodnie z raportem Międzynarodowej Agencji Energetycznej, obecnie na całym świecie po drogach porusza się ponad 3 miliony samochodów elektrycznych. Przewiduje się, że w ciągu kilkunastu lat liczba ta zwiększy się do 100 milionów pojazdów. Rewolucja w obszarze elektromobilności niesie ze sobą zmiany dotyczące nie tylko kierowców i producentów aut, ale także samej infrastruktury miast.

– Obecnie kierowcy pojazdów elektrycznych podczas planowania trasy muszą uwzględnić punkty ładowania. Wraz ze wzrostem liczby e-samochodów na drogach zwiększy się liczba takich punktów, a konieczność specjalnego planowania trasy zniknie – uważa Marián Nič, kierownik projektu eMobility w firmie ŠKODA AUTO DigiLab.

Najnowsze osiągnięcia techniki prosto od czeskiego producenta można oglądać i testować w salonie Skoda Autohaus Otto w Świdniku przy Piaseckiej 20A. Zapraszamy.

Dominujący trend

W ciągu kilku najbliższych lat w mniejszych miejscowościach również powinna pojawić się infrastruktura przeznaczona do tego typu aut. Jest praktycznie przesądzone, że oczekiwania właścicieli e-samochodów związane z łatwą i szybką usługą ładowania spowodują wzrost liczby stacji tego typu.

Co ciekawe, według niektórych scenariuszy, przyszłe samochody elektryczne mogą zastąpić akumulatory dużej pojemności, które w przypadku przerwy w dostawach prądu mogą stać się źródłem energii elektrycznej dla domu lub biura.

Warto zaznaczyć, że rozwój na płaszczyźnie elektromobilności to nie tylko dominujący trend na rynku motoryzacyjnym, ale także jeden z kluczowych elementów strategii realizowanej przez ŠKODĘ. Zgodnie z zapowiedzią marka zaprezentowała już zelektryfikowane modele samochodów. Takie auta można zobaczyć już i przetestować w salonie Skoda Autohaus Otto w Świdniku przy Piaseckiej 20A.

Kluczowym aspektem podczas wdrażania technologii z zakresu elektromobilności jest zachowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa, jak i oferowanie najlepszych systemów wspomagania kierowcy. Kolejnym wyzwaniem jest zapewnianie kierowcom jak największego komfortu w trakcie jazdy. Dzięki dodatkowej przestrzeni uzyskanej przez usunięcie silnika spalinowego i skrzyni biegów, w pojazdach elektrycznych pojawia się miejsce na dwa bagażniki – z przodu i z tyłu.

Rozwój elektromobilności

Na efekty wdrażania usług z zakresu elektromobilności do oferty modelowej ŠKODY nie trzeba było długo czekać. W 2019 roku marka zaprezentowała pierwszy, w pełni elektryczny model samochodu. Była nim ŠKODA CITIGO, zdolna przejechać 300 km na jednym ładowaniu oraz wspomagany energią elektryczną model SUPERB z napędem hybrydowym typu plug-in. W 2020 roku zostanie pokazane auto, które będzie mogło pokonać nawet 500 km.

Zgodnie z prognozami na 2025 rok, samochody elektryczne wyprodukowane przez ŠKODĘ będą stanowić 25 proc. sprzedanych przez markę aut w Europie. Marka chce do tego momentu mieć w ofercie dziesięć zelektryfikowanych modeli. Łącznie zamierza zainwestować co najmniej dwa miliardy euro w rozwój elektrycznych pojazdów i usług z zakresu elektromobilności.

Jak to jest zrobione?

Samochody elektryczne dla wielu ludzi są kompletną niewiadomą. Jak one działają? Czym różnią się od samochodów z silnikiem spalinowym? W jakim stopniu można na nich polegać? Oto odpowiedzi na niektóre z tych pytań.

Zasada zamiany pierwotnej energii na ruch mechaniczny jest zupełnie inna. Podczas gdy silnik spalinowy, spalając paliwo, wykorzystuje przemiany chemiczne i termodynamiczne, silnik elektryczny wskutek przepływu prądu wykorzystuje przemiany elektro i magnetodynamiczne. W trakcie hamowania lub zwalniania tracona energia kinetyczna w dużej części może zostać odzyskana przez zamianę na prąd i ponownie zgromadzona w akumulatorze.

Dzięki innej charakterystyce momentu obrotowego samochód z napędem elektrycznym ma wyjątkowo dobrą dynamikę i świetne przyspieszenie.

W samochodach elektrycznych zużycie energii jest pokazywane w kilowatogodzinach na 100 kilometrów jazdy (kWh/100 km). W zestawie wskaźników, tak jak w konwencjonalnych samochodach, można zobaczyć informacje o chwilowym i średnim zużyciu energii. Oprócz tego również wyświetlana jest informacja o ilości energii odzyskiwanej i gromadzonej z powrotem w akumulatorze. Ważne jest to, że nie trzeba wymieniać oleju, filtra paliwa ani filtra powietrza. Samochód z silnikiem elektrycznym ma bez porównania mniejsze wymogi obsługowe.

Więcej szczegółów na naszej stronie otto-swidnik.skoda.pl oraz na naszym fanpejdżu https://www.facebook.com/skodaautohausotto/

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments