Teatr im. H. Ch. Andersena zaprasza na premierę najnowszego spektaklu. Tym razem twórcy przedstawią aktualny problem – czy można żyć w zgodzie z naturą, ale też postępem cywilizacyjnym.

– Zapewniam, że spektakl przypadnie do gustu dzieciom młodszym, jak i starszym widzom, niezależnie od wieku – zapewnia reżyser Przemysław Jaszczak.

Spektakl familijny opowiada o babci, która całe życie żyła w zgodzie z naturą, mając przy sobie gęś i świnkę. – Niestety po śmierci dziadka nie może mieszkać już sama i musi przeprowadzić się do miasta, do swojej rodziny. Niestety rodzi to wiele nieporozumień, z którymi domownicy muszą sobie poradzić – opowiada Jaszczak.

Tytułowy słowik stanowi luźną parafrazę baśni Andersena pod tym samym tytułem. Twórcy sięgają po klasyczną opowieść, by na jej bazie zbudować zupełnie nową, utrzymaną jednak w tym samym duchu historię. – Historię tego bohatera przedstawią lalki stolikowe – dodaje reżyser.

Babcia Dora całe życie mieszkała na wsi. To tutaj czuła się naprawdę dobrze, prowadząc z Dziadkiem tętniące życiem gospodarstwo rolne. Dora nie jest jednak zwyczajną Babcią – rozmawia z Matką Naturą, roślinami i zwierzętami, zna mnóstwo legend i baśni, podczas gdy Dziadek jest zapalonym pszczelarzem.

Oboje żyją z przyrodą w pełnej harmonii. Jednak pewnego dnia Dziadek odchodzi, a gospodarstwo trzeba sprzedać. Babcia, wraz z ukochaną świnią i gęsią, jest zmuszona zamieszkać u swojego syna i jego rodziny. Będzie jej bardzo trudno odnaleźć się w betonowym, zasypanym śmieciami mieście. Straci tu też kontakt z Matką Naturą, co jeszcze bardziej spotęguje poczucie wyobcowania. Zarówno rodzice, jak i ich syn Witek, bardziej cenią życie materialne. W dodatku nie segregują śmieci i prawie ze sobą nie rozmawiają. Co wyniknie ze zderzenia dwóch tak różnych światów? Przekonajcie się sami.

– Bardzo cieszę się, że twórcy wychodzą z propozycjami tematów aktualnych, które dotykają współczesnego świata. Najnowszy spektakl powstał specjalnie dla Teatru Andersena, a oznacza to, że wciąż szukamy nowych tematów nastawionych na współczesne problemy – mówi Krzysztof Rzączyński, dyrektor generalny Teatru Andersena.

Premiera spektaklu już w sobotę, 1 lutego w Centrum Spotkania Kultur. Bilety do nabycia w cenie 30 zł.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments