Naukowcy Uniwersytetu Medycznego w Lublinie otrzymali medale przyznane przez Międzynarodową Wystawę Wynalazków i Technologii INNO WINGS 2022. W tym roku nagrodzono pięć z wynalazków, nad którymi pracowali przez ostatnie kilka lat.

– Jako uniwersytet mamy już szereg wynalazków, bo cyklicznie jesteśmy za nie nagradzani. Mamy opatrunki, które mogą pomóc w szybszym gojeniu się ran, test, który pomoże w diagnozowaniu uszkodzeń żył oraz chorobach naczyń. Wynalazków mamy dosyć sporo i mam nadzieję, że to przyczyni się do tego, że uczelnia ściągnie przedsiębiorców i będzie zauważana na tle międzynarodowym – mówi prof. Jarosław Dudka, prorektor ds. współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

W tym roku, złoty medal otrzymała prof. dr hab. n. chem. Emilia Fornal za „sposób wykrywania mięsa królika”, a także dr hab. Eliza Blicharska za „innowacyjną formułę kosmetyczną opartą na biologii związków z porostów żmijowca”.

– Mój wynalazek dotyczy wykrywania mięsa królika w produktach spożywczych. Jest to nowa metoda, która pozwala stwierdzić obecność mięsa królika w produkcie spożywczym. Oparta jest ona na wykrywaniu peptydów (organicznych związków chemicznych) specyficznych dla mięsa królika, które nie występują w innych gatunkach mięsa – wyjaśnia prof. Emilia Fornal, kierownik Katedry Dietetyki i Bioanalityki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Metoda badawcza jest bardzo złożona. – Próbka produktu spożywczego jest przed taką analizą odpowiednio przygotowywana. Po homogenizacji następuje oddzielenie białek z produktu, a następnie trawi się białka odpowiednimi enzymami, które powodują, że powstaje mieszanka peptydów – dodaje prof. Emilia Fornal.

Dodatkowo srebrnym medalem nagrodzono prof. dr hab. n. med. Dorotę Krasowską za „zestaw do peelingu skóry twarzy”, a także dr hab. n. far. Anita Płazińska za „sposób depigmentacji modelu badawczego ryby zwłaszcza z gatunku Danio rerio z użyciem izoetaryny”.

Brązowy medal otrzymała dr n. med. Katarzyna Walczak za „Zastosowanie peampanelu lub jego pochodnych w leczeniu chorób skóry oraz kompozycję farmaceutyczną”.

Fot. Dominika Polonis

Wczytaj kolejne zdjęcia

Z powrotem
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments