W Lublinie właśnie ukończono zdjęcia do teledysku piosenki, którą zaśpiewała Edyta Golec. Utwór jest poświęcony Grażynie Chrostowskiej, młodej poetce zamordowanej przez hitlerowców w obozie Ravensbruck. Jego premierowy pokaz odbędzie się 23 września w Klasztorze Ojców Dominikanów.

Autorami teledysku są znani lubelscy filmowcy Magdalena i Rafał Kołodziejczykowie, którzy przed rokiem stworzyli niezapomniane dzieło „Za kratą są zielone drzewa”, opowiadające o tragicznych losach Grażyny Chrostowskiej. To historia młodej dziewczyny, która u progu dorosłości, za swoją działalność konspiracyjną, została aresztowana przez Gestapo i osadzona w lubelskim więzieniu na Zamku. Poddawana licznym torturom, została następnie przewieziona do obozu w Ravensbruck, gdzie wykonano na niej egzekucję. Pomimo tragicznej rzeczywistości, w której się znalazła, do końca zachowała nieugiętą postawę, dając wiarę i nadzieję współtowarzyszkom niedoli. Obraz obsypany został licznymi nagrodami na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych, a jego autorzy brawurowo wkroczyli do czołówki twórców filmów dokumentalnych.

Tym razem filmowcy podjęli próbę przybliżenia postaci Grażyny Chrostowskiej za sprawą teledysku. Muzykę do niego stworzył znany lubelski kompozytor Rafał Rozmus, autorką tekstu jest Małgorzata Szpitun, a piosenkę wykonała Edyta Golec z popularnego zespołu „Golec uOrkiestra”.

W najbliższy poniedziałek (23 września) w Klasztorze Ojców Dominikanów odbędzie się premiera teledysku, podczas której widzowie będą mogli bezpośrednio porozmawiać z jego autorami. Data projekcji nie została wybrana przypadkowo, gdyż dokładnie w tym dniu przypada 78. rocznica przewiezienia Grażyny Chrostowskiej do obozu w Ravensbruck. To także okrągła 40. rocznica powołania do życia Muzeum „Pod Zegarem”, które na tę okazję przygotowało specjalną wystawę „Z perspektywy lat – ludzie i wydarzenia”.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments