Jak to jest, gdy w szkole podczas konkursu grzeczności pojawia się nagle kudłaty, biały pies, który uczy dzieci jak…. być niegrzecznym? Jak najgrzeczniejsza uczennica w klasie poradzi sobie z nowym towarzyszem? Czy bycie grzecznym i uległym to zawsze najlepisze wyjscie? Odpowiedzi znajdziecie w nowym spektaklu Teatru im. H. Ch. Andersena „Lekcje Niegrzeczności, czyli Łysol i Strusia”. Premiera już 10 czerwca.

Spektakl na podstawie książki Marcina Wichy „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” opowiada historię Strusi – najgrzeczniejszej uczennicy w całej szkole.

– Historia oparta jest na najśmieszniejszej książce, jaką czytałem moim dzieciom. Ten tytuł ma dla dzieci dużą wartość oraz mocne przesłanie. Opowiada o dziewczynce, która jest tak grzeczna, że nie przychodzi jej z tego nic dobrego – opowiada Jacek Papis, reżyser spektaklu.

Sztuka rozgrywa się w aranżacji szkolnej sali gimnastycznej. Część scen jednak przenosi się do świata magicznego. Akcja napędzana jest przez postać psa-ratownika Łysola.

– Łysol pojawia się wtedy, gdy Strusia go najbardziej potrzebuje – w momencie otrzymania grzecznomierzu. Chce jej pomóc, nauczyć ją “niegrzeczności”, a tak naprawdę asertywności i bycia sobą – mówi odtwórca tytułowej roli Łysola, Łukasz Staniewski.

– Tytuł jest prowokacyjny. Chodzi nam o znalezienie tego, czym jest dobre rozumienie grzeczności. Znalezienie dobrego rodzaju asertywności i nie sprawiania bólu innym – tłumaczy dyrektor Teatr Andersena, Krzysztof Rzączyński. – Dobre pojęcie grzeczności to szacunek dla innych ludzi. Tytułowa “niegrzeczność” jest tylko prowokacją, żeby zaprosić dzieci, rodziców i nauczycieli do teatru – dodaje.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 5 do 11 lat. Premiera 10 czerwca o godzinie 17.00 w sali Andersena w Centrum Spotkania Kultur.

Zbiórka dla psów

W ramach promocji sztuki „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” teatr wszedł we współpracę z Fundacją Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE. Podczas premiery odbędzie się zbiórka artykułów pielęgnacyjnych dla psów i kotów.

Terminy

Najbliższe spektakle: 12, 13, 14, 15 ,17,19, 20 i 21 czerwca o godz. 9.30 i 11.30 (w niedziele tylko o godz. 12). Po porannych spektaklach odbędą się warsztaty dla dzieci przedszkolnych, na których będą mogły rozwijać swoją kreatywność i pewność siebie.

Fot. Natalia Wierzbicka / Fot. Materiały organizatora

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments