Nowy spektakl w Teatrze im. H. Ch. Andersena zobaczymy już w niedzielę, 1 grudnia. „Historia naturalna czyli o niezwykłych żyjątkach” będzie grana przez cały tydzień. To historia nie tylko dla najmłodszej publiczności.
Przedstawienie twórczości Jędrzeja Piaskowskiego i Huberta Sulimy to baśniowa wyprawa przyrodnicza pełna niezwykłych spotkań z niesamowitymi zwierzętami i roślinami. Sześć postaci – Kosmitka, Chłopiec-Dinozaur, Jeż, Małża, Nietoperz i Drzewo – chce odzyskać las, ich dawny dom i „raj utracony”.
– Bohaterowie zmierzą się ze smutkiem, strachem i trudnymi doświadczeniami. Pozwoli to widzom przyjrzeć się samym sobie i temu, czego uczy nas natura – mówi Jędrzej Piaskowski, reżyser spektaklu.
Spektakl oswaja młodych widzów z naturalnymi zjawiskami dotykającymi każdego z nas, także tymi trudnymi i wymagającymi rozmowy. Obserwacja przyrody staje się pretekstem do rozważań na temat życia, otaczającej nas rzeczywistości oraz wpisanych w nią niepodważalnych praw, procesów i doświadczeń.
Twórców spektaklu interesuje też sama formuła teatru lalkowego i wpisana w jego centrum lalka ╴ „martwy” przedmiot, który na naszych oczach ożywa, w którego aktor-animator potrafi tchnąć życie. Dzięki swojemu jednoczesnemu podobieństwu i odmienności względem człowieka lalka staje się nośnikiem głębszych, ukrytych znaczeń.
Podczas konferencji prasowej, promującej nowy spektakl, na widowni pojawiły się również dzieci, które chętnie zadawały aktorom wiele pytań: „Jak powstają kostiumy? Po co na scenie kurtyny? Dlaczego pan reżyser nie został doktorem?”. Na takie oraz wiele trudniejszych pytań odpowiedzieli aktorzy, reżyser i zaproszeni goście.
– Dzieci towarzyszyły nam dzisiaj dlatego, że Teatr Andersena jest właśnie dla nich, a my nie chcemy, żeby kojarzył się im tylko ze spektaklem. Teatr to też tematy zakulisowe. Ja, jako dziecko, bałem się wejść na scenę, tam gdzie stali aktorzy. Teraz chcę wśród dzieci przełamać ten strach – mówi dyrektor teatru, Krzysztof Rzączyński.
Spektakl będzie grany:
Niedziela, 1 grudnia, godz. 16.00
Wtorek, 3 grudnia, godz. 9:30 i 11:30
Środa, 4 grudnia, godz. 9:30 i 11:30
Czwartek, 5 grudnia, godz. 9:30 i 11:30
Piątek, 6 grudnia, godz. 9:30 i 11:30
Sobota, 7 grudnia, godz. 16:00
Niedziela grudnia, godz. 12:00
Fot. Aleksandra Szyszko
2Galeria zdjęć 2/2